Tutto è bene quel che finisce bene | ROME | city break

Cześć, 

Dzisiaj przychodzę do Was z nowym postem, jeszcze cieplutkim prosto z Rzymu. No może w Rzymie już mnie nie ma... niestety. Ale chętnie bym się tam teraz znalazła. Tylko tym razem chciałabym tam być z moim P. 
Dzisiejszy post o tym jak podróżować, a nie spłukać się co do grosza. A uwierzcie mi... można! 
Decyzja o wycieczce do Rzymu to był totalny spontan. Był sierpień. Pamiętam to jak dziś... siedziałyśmy z koleżankami w pracy w przerwie na porannej zmianie,  moja Z. Zaczęła przeglądać tanie loty. Za chwilę, obie z A. dołączyłyśmy do niej i razem przeglądałyśmy tanie loty. 
I tak znalazłyśmy bilety na stronie Ryanair na termin  w listopadzie minionego roku. Od czasu do czasu Ryanair wypuszcza pulę tanich biletów, przykładowo słynne season sale również dotyczy irlandzkiego przewoźnika.
Nie zastanawiając się długo, bilety zostały kupione. 
Teraz to już tylko nocleg. Poszłyśmy za ciosem i od razu odwiedziliśmy Booking.com.
Musicie totalnie uważać dokonując rezerwacji w tym portalu. Czasami wystawiają inny nocleg, a kwaterują zupełnie gdzie indziej. Wtedy dobrze mieć ze sobą zdjęcia noclegu z Booking.com i przedstawić człowiekowi, który Wam wynajmuje lokal na miejscu. 
Bilety lotnicze to koszt ok. 390 zł za 3 osoby! (Wylot w poniedziałek i powrót w piatek) 
Nocleg to wydatek 690 zł za 3 osoby! 
Wynajęłyśmy pokój w mieszkaniu, w którym do dyspozycji miałyśmy dwie łazienki i kuchnie. Mieszkanie usytuowane było w dzielnicy Trastevere - najstarsza część Rzymu. Pod blokiem miałyśmy przystanek autobusowy oraz kolejkę (coś na zasadzie naszej SKM w Warszawie) oraz market. Ryanair z Warszawy lata na lotnisko Ciampino w Rzymie. Lot trwa około 2h 10 minut. Dobra, wylądowaliśmy i co dalej? 
Autobus z lotniska do centrum Rzymu. Najprostsza opcja, bez zbędnego owijania w bawełnę. Cena takiego autobusu to koszt ok 5€ w jedna stronę, bilet kupujecie u kierowcy. 
Koszt przejazdu lotnisko - Rzym - lotnisko to ok 10€, czyli jakieś 40 zł. Jest to cena od osoby.
Uwaga! Nie polecam natomiast łapać taksówki, ani zamawiać Uber. Koszt tych dwóch ostatnich to wydatek ok 40€ za przejazd!

Jestem osobą, która bardzo dużo korzysta z Uber. Będąc we Wrocławiu, Gdańsku czy innych miastach naszego pięknego kraju jak najbardziej bardzo przydatna aplikacja. Jednak poza granicami naszego kraju totalnie nie zdaje to egzaminu.
Byłyśmy w listopadzie. Może i najcieplej nie było, ale ja (jako naczelny zmarźluch) chodziłam w swojej lekkiej puchówce. Zdarzyło się też tak, że towarzyszyło nam słońce w trakcie zwiedzania.
Jak wiecie, Rzym jest stosunkowo mały. Znaczy wszystkie atrakcje, które każdy turysta musi zobaczyć jesteśmy w stanie zwiedzić nie używając środków transportu. Dziennie robiłyśmy ok 20-25 km, ale uwierzcie mi, że w momencie, gdy chcecie zobaczyć jak najwięcej to nawet tego nie poczujecie. Rzym jest piękny, więc korzystając z transportu można przegapić wiele zabytków. Jest to miasto, które jest jednym wielkim zabytkiem!
Polecam to miasto szczególnie dla pasjonatów architektury. 


Włoskie lody to jeszcze lepszy zastrzyk energii niż kawa. 

Pychotka! 


Będąc w Rzymie pamiętajcie, że dobrze jest kupić bilet wstępu nie bezpośrednio w koloseum, a w zabytku obok - Wzgórze Palatyna. W cenie tego samego biletu wejdziecie również do koloseum i nie będziecie musieli kupować kolejnego i wydawać bez sensu pieniędzy. 

Pierwsza podstawowa zasada podróżujemy poza sezonem, czyli od majówki do września możecie zapomnieć o tanim lataniu, podróżowaniu. Od majówki bilety drastycznie szybują do góry i tak, cena na danej trasie może być nawet trzykrotnie wyższa!


Druga ważna zasada to im więcej ludzi tym tańszy nocleg. Optymalnie jest, gdy lecimy w trzy/cztery osoby, wtedy koszty noclegu rozkładają się pomiędzy uczestników wyjazdu i ceny wychodzą na prawdę niewielkie.
Tak jak w tym przypadku, cena za osobę za nocleg wyniosła 230 zł za 5 dni.

I trzecia zasada - mapa. My korzystałyśmy z aplikacji na smartfony maps.me. Zdecydowanie polecam, jest to aplikacja, która zaopatrzy Was w mapę offline danego miasta. Czyli nie wymaga połączenia z internetem, a funkcjonuje na takich samych zasadach.Jeżeli macie jakieś pytania dotyczące taniego podróżowania, latania... piszcie śmiało. Postaram się odpowiedzieć na każde pytanie. 

Do następnego! 

Buziaczki!

xxx


Polubienia

Komentarze