Jak samodzielnie zrobić domowy płyn antybakteryjny/dezynfekcyjny?

Cześć,

W związku ze stanem pandemii wywołanym przez koronawirusa SARS-Cov-2 z półek w sklepie w bardzo szybkim tempie zaczęły znikać wszystkie możliwe płyny/żele/chusteczki antybakteryjne. W większości przypadków uzupełnienie zapasów zostaje z podwójną marżą. A co zrobić, aby pozyskać taki płyn/żel/chusteczki antybakteryjne i nie wydać majątku? W jaki sposób możemy zdezynfekować dłonie nie mając dostępu do wody i mydła? W dzisiejszym poście przedstawię Wam prosty sposób na przygotowanie własnego płynu/żelu antybakteryjnego/dezynfekcyjnego.

Jak samodzielnie zrobić domowy płyn antybakteryjny/dezynfekcyjny?

Do sporządzenie 200 ml płynu dezynfekcyjnego/antybakteryjnego potrzebujesz:

  • wysokoprocentowego alkoholu (165 ml),
  • wody utlenionej (8,5 ml, czyli 1 i pół łyżeczki do herbaty),
  • gliceryny (3 ml, czyli nie pełna łyżeczka do herbaty),
  • zwykłej wody (18 ml, czyli 1 i pół łyżki stołowej).

Dodatkowo wykorzystałam pojemnik z dozownikiem 100 ml, który w normalnych warunkach używałam podczas podróży samolotem z bagażem podręcznym. Jeżeli jednak nie posiadacie w swoich zasobach domowych takiego dozownika, to możecie zakupić go tutaj czy tutaj. Po zmieszaniu tych składników powstanie Wam płyn dezynfekcyjny.

Natomiast, aby przekształcić płyn dezynfekcyjny w płyn antybakteryjny należy dodać kilka kropelek olejku herbacianego, dosłownie 2-3 kropelki. Olejek herbaciany ma działanie antyseptyczne. Najprościej mówiąc ma na celu zniszczenie drobnoustrojów na skórze bądź błonach śluzowych. Tylko należy pamiętać, że antyseptyka nie dotyczy odkażania przedmiotów.


Proporcje można zwiększać proporcjonalnie do podanych powyżej. Można również wykorzystać butelkę z atomizerem do kwiatów bądź po płynie do mycia szyb. W taki sposób sporządzony płyn dezynfekcyjny zabija w 99% wirusy/bakterie/grzyby znajdujące się na dłoniach i powierzchniach takich jak.: klamki, włączniki świateł itp.

Przy stosowaniu tego typu żeli do dezynfekcji należy pamiętać o zachowaniu podstawowych zasad bezpieczeństwa. Unikaj kontaktu z oczami, a w przypadku, gdy to nastąpi należy przemyć je letnią wodą. Produktu nie wolno stosować na podrażnioną lub uszkodzoną skórę.

Pamiętaj, że alkohol zawarty w tego rodzaju żelach antybakteryjnych/dezynfekcyjnych może podrażniać i/lub wysuszać skórę, aby tego uniknąć wystarczy kremować dłonie.

Kciuk do góry i do przodu.

#ZostańWdomu

Do następnego!

Polubienia

Komentarze