Jak kupować na Aliexpress - praktyczny poradnik

Cześć,

Zgodnie z Waszym życzeniem dzisiejszy wpis w całości będzie poświęcony zakupom na Aliexpress. Zacznijmy więc od początku - Co to jest Aliexpress?
Aliexpress to największa chińska platforma przeznaczona do sprzedaży internetowej. Można powiedzieć, że jest to chiński odpowiednik naszego Allegro. Dlaczego na Aliexpress możemy kupować dużo taniej niż normalnie?
Po pierwsze dlatego, że kupujemy bezpośrednio od producentów, omijając przy tym tych wszystkich pośredników (czyli sklepy).
Po drugie, płacimy za produkt, a nie za znaczek. Jakość natomiast nie odstaje od oryginału. Z własnego doświadczenia mogę powiedzieć, że na Aliexpress swoje produkty wystawiają na sprzedaż także fabryki produkujące dla znanych marek, tj. converse czy zara.

Zaczynamy od ustawienia kraju do którego będziemy zamawiać, następnie wybieramy walutę. Obecnie można już ustawić Polski Złoty, pamiętam jak kilka lat wcześniej nie było takiej możliwości. No i na koniec zostawiłam język. Proponuję tutaj zostawić domyślnie ustawiony, język angielski. Niestety, ale aliexpress z tłumaczeniem stron na język polski korzysta z translatora google, wynikiem czego takie tłumaczenia mogą wyglądać trochę śmiesznie. Dla lepszego poglądu powyższych kroków, wstawiam zdjęcie ekranu.

Przechodzimy do wyszukiwania produktu, który nas interesuje. Frazę możemy wpisać zarówno po polsku, jak i po angielsku. Dla dobrego przykładu wpisałam w wyszukiwarkę "sunglasses women cat eye". Oto nasze rezultaty wyszukiwania. Możemy doprecyzować o co nam chodzi poprzez wpisanie zakresu cen, opinii czy ilości zamówień itd.

Klikamy w ten wynik wyszukiwania, który nas zainteresował najbardziej. Następnie przechodzimy do komentarzy i najlepiej, aby znaleźć komentarz, który będzie zawierał rzeczywiste zdjęcie produktu. Jeżeli nie znajdziemy komentarza z rzeczywistym zdjęciem produktu to moja propozycja (przynajmniej przy początkach korzystania z Aliexpress), aby znaleźć innego sprzedawcę u którego taki komentarz już będzie.

Jak zauważyliście, na zdjęciu ekranu, zaznaczyłam również Specyfikację. To nic innego jak najzwyklejszy opis produktu, który jest sprzedawany na aukcji. Z tej zakładki korzystam przeważnie przy ubraniach.

Zwróćcie uwagę, że zaznaczyłam również Free Shipping oraz 60-Day Buyer Protection. Darmowej dostawy nie musze nikomu tłumaczyć. Czas oczekiwania przy darmowej dostawie na Aliexpress zwykle jest krótszy, a swoją przesyłkę możecie obserwować, na jakim etapie się znajduje. Natomiast jeżeli zdarzy się sytuacja, że upłynie przewidywany czas dostawy, macie wtedy dwa wyjścia (tutaj pojawia się ta 60-dniowa ochrona kupującego):
1. Napisać bezpośrednio do sprzedawcy - bardziej korzystniejsza opcja dla obydwu ze stron lub
2. Otworzyć spór - ta opcja jest korzystniejsza tylko dla kupującego.
W każdym razie, to czy wybierzecie opcje pierwszą czy drugą nie ma znaczenia. Ważne, że odzyskacie zapłacone pieniądze.

Co kupować na Aliexpres?

1. Akcesoria do kuchni/mieszkania/dla zwierząt domowych
2. Spinki/gumki/opaski do włosów
3. Akcesoria do telefonu/tableta/laptopa/komputera
4. Gąbki bądź inne akcesoria do makijażu (nie polecam natomiast kupowania samych kosmetyków, w mojej opinii należy zachować szczególną ostrożność w tym co nakładamy na twarz)
5. Biżuterię, ale tylko te w próbie 925
6. Gadżety urodzinowe/na wieczory panieńskie bądź kawalerskie i inne imprezy
7. Wszelkie elementy garderoby, np.: rajstopy, kostiumy kąpielowe, spódnice itd. UWAGA! Przy tego rodzaju czytamy uważnie opis, rozmiary podane w opisie i komentarze! Dlaczego tak ważna jest tabela z rozmiarami? Przede wszystkim dlatego, że rozmiarówka europejska znacznie różni się od azjatyckiej!

Ciekawostka:
Na facebook-u istnieją grupy z tzw. ukrytymi aukcjami na Aliexpress. Zazwyczaj przy takim poście jest instrukcja zakupu. Oznacza to, że na aukcji kupujecie inny produkt, a w wiadomości do sprzedającego podajecie wcześniej ustalone hasło. Wtedy sprzedający wysyła właściwy produkt. Pamiętajcie, aby nagrywać moment otwierania paczki po jej otrzymaniu - ułatwi to późniejszy proces ewentualnych reklamacji.

Jeżeli pojawiły się jakieś pytania odnośnie dzisiejszego posta, zachęcam do pozostawienia komentarza. Chętnie odpowiem.

Trzymajcie się zdrowo!
Do następnego!

Polubienia

Komentarze