Przewodnik: Jak znaleźć dla siebie idealny aparat

#Nouw30DayChallenge - Znalezienie tego jedynego w przypadku aparatów może okazać się nie lada wyzwaniem. Od czego zacząć? Czy wiesz, czego właściwie szukasz? Bez obaw, nasza znawczyni Catherine nadchodzi z pomocą i pomoże ci wybrać aparat, który spełni twoje oczekiwania. Blogging tips - 3

Znalezienie idealnego aparatu może okazać się jednym z największych wyzwań w twoim życiu. Ilość aparatów dostępnych na rynku jest tak duża, że całe poszukiwania mogą przypominać niekończący się labirynt, po którym w dodatku poruszasz się z zawiązanymi oczami. Duże, małe, z wbudowanym i wymiennym obiektywem itd... Jest tyle różnych opcji, i kiedy podejmiesz tę pierwszą decyzję o kupnie kamery, łatwo jest poczuć się przytłoczonym. Dziś jednak wejdziemy do tego labiryntu wspólnie i znajdziemy dla ciebie idealny aparat.

To, jaki aparat będzie dla ciebie właściwy, zależy od twojej osobowości i tego, jakiego typu zdjęcia chcesz robić. Przypomina to trochę dobieranie odpowiedniego podkładu; nie każdy odcień będzie pasował do twojej cery. Nie wszyscy też lubią te same słodycze. Wszystko kręci się wokół znalezieniu idealnego aparatu dla ciebie - nie dla kogoś innego. Dzisiaj przedstawię ci kilka kryteriów, którymi należy się kierować w poszukiwaniach, w zależności od tego, co zazwyczaj fotografujesz/filmujesz.


Fotograf chwili
Jeśli jesteś typem fotografa, który biega od spotania do spotkania, po eventach i restauracjach, potrzebujesz sprzętu, który idealnie sprawdzi się "w biegu". Szukasz czegoś małego, lekkiego i łatwego w użyciu, co jednocześnie da ci zdjęcia dobrej jakości. Ten opis pasuje do ciebie? Jeśli tak, szukaj kompaktu lub kompaktu DRSL z wbudowanym wifi, które pozwoli ci na przesłanie zdjęć bezpośrednio z aparatu na telefon, a następnie udostępnienie ich w social mediach.

*Kompakt = Mały aparat z wbudowanym obiektywem. Oznacza to, że obiektyw jest niewymienny.
*Kompakt DSLR (Digital Single Lens Reflex), inaczej lustrzanka = Mniejszy DSLR z wymiennym obiektywem.Vloger
Vlogujesz? W takim razie zainwestuj w kompakt. Będzie to dla ciebie najwygodniejsze i sprawi, że będziesz chętniej vlogować, zamiast myśleć "o nie, nie będę się bawić z tym wielkim, ciężkim i starym aparatem". Kompakt z dobrą stabilizacją obrazu i ruchomym wyświetlaczem powinien być w tym przypadku priorytetem. Z dobrą stabilizacją obrazu nie musisz się martwić o drgania, a w czasie nagrywania możesz dodatkowo widzieć siebie na odchylanym ekranie.

Większy DSLR sprawdzi się przy nagrywaniu w domu, przy tzn. "siedzonych vlogach" - tutorialach make-upu lub haulach. Jeśli jednak chcesz vlogować swoje życie codzienne - kompakt będzie najlepszą opcją!Fotograf mody, wnętrz lub kulinarny
Typ kamery, na której się teraz skupię jest polecany dla bardzo szerokiej grupy fotografów. Jeśli twoim głównym celem są outfity, jedzenie lub wnętrza, najlepiej zainwestować swoje pieniądze w lustrzankę (na zdjęciach powyżej). Na tych aparatach można naprawdę polegać, mają one długą żywotność baterii i stosunkowo tanie obiektywy, porównując je z tymi do kompaktów. Oczywiście kompakt też będzie dobry dla tego typu fotografii, jednak bateria starcza na krócej, a obiektywy są droższe.

Poza body twojego aparatu (kompaktowe lub nie), będziesz też potrzebować *szerokokątnego obiektywu. Da ci to możliwość ujęcia całego outfitu, bądź jeśli specjalizujesz się w fotografii kulinarnej, całego układu na stole. Fotograf wnętrz zaś ujmie dzięki niemu cały pokój na jednym zdjęciu. Kiedy chcesz się skupić na detalach, np. biżuterii, składnikach lub ozdobach, najlepiej będzie użyć *standardowego lub *makro obiektywu. Despite the body of your camera (compact or not), you will firsly need a *wide angle lens. If will give you the oportunity to capture nice full-frame shots of outfits, or if you're into food photography it will make it possible to photograph a set table. Also, as an interior photographer you can manage to capture a big room in one shot. When you feel like focusing on details, such as jewlery, ingredients or decor I think you should get a *normal lens or a *macro lens.

*Obiektyw szerokokątny = Tego obiektywu używasz, gdy chcesz uchwycić najwięcej obszaru na zdjęciu. Najczęściej używany jest w fotografii krajobraziwej.
*Standardowy obiektyw = Nazywany jest obiektywem standardowym lub portretowym. Najlepiej sprawdzi się przy portretach i zdjęciach produktowych.
*Makro obiektyw = Obiektyw do zdjęć z bardzo bliska. Najlepszy wybór do fotografowania detali.Bloger-podróżnik
Jeśli jesteś podróżującym blogerem, potrzebujesz kompaktu lub lustrzanki z możliwością ładowania przez kabel USB. W ten sposób możesz naładować aparat powerbankiem, zamiast podłączać go do standardowego gniazdka w ścianie. Dla lustrzanki potrzebujesz zwykłego obiektywu, ponieważ pozwoli ci on zarówno sfotografować miasto, a także wykonać zbliżenie np. na delfina, którego zauważysz z łodzi.

I na koniec: Jak ci się podoba?
Pod koniec poruszmy bardzo ważną kwestię: jak ci się to wszystko podoba. Idź do sklepu z elektroniką i sprawdź różne kamery. Przejrzyj menu systemowe, sprawdź, która jest dla ciebie najbardziej intuicyjna w użyciu, porównaj też wymiary. Który model najbardziej przypada ci do gustu? Duży czy mały aparat? Z wymiennym obiektywem? Zaufaj swoim instynktom. Bo jeśli chodzi o wybór aparatu, instynkt nigdy cię nie zwiedzie.Tekt & zdjęcia: @quassdorf


Writer
Redaktionen