9 przykazań blogera

9 przykazań blogera

O czym powinien pamiętać każdy bloger? Przeczytajcie nasze rady, aby nie popełnić żadnego błędu! Blogging tips - 5

1. Pisz często
Twój czytelnik lubi wiedzieć, co się u ciebie dzieje. Warto dbać o to, aby wpisy pojawiały się przynajmniej raz w tygodniu. Jeśli publikujesz post raz na 3 miesiące, zarówno czytelnik, jak i marka, która rozważa nawiązanie z tobą współpracy pomyślą sobie, że nie zależy ci na blogu.

2. Współpracuj z markami
Współpraca z markami może ci pomóc w przeniesieniu bloga na wyższy poziom. Stajesz się rozpoznawalny, ktoś cię zauważa i docenia. Pamiętaj, że to, z jaką marką współpracujesz i w jaki sposób to robisz, wiele o tobie mówi. Jeśli jednego dnia publikujesz wpis mówiący o tym, że szampony marki X są najlepsze, a za dwa dni publikujesz kolejny post mówiący o tym, że szampony marki Y są najlepsze, pomyśl, czy czyni cię to wiarygodnym blogerem? Rozkładanie różnych współprac w czasie i wiarygodny, nienachalny opis to podstawa.

3. Czytaj, co publikujesz
Ile razy zdarzyło ci się widzieć błędy w pisowni na czyimś blogu? Bardzo ważne jest to, aby przed publikacją jeszcze raz przeczytać uważnie treść swojego wpisu, sprawdzić, czy nie popełniłeś błędów, nie zjadłeś liter i czy wszystko brzmi spójnie. Czasem warto poprosić o pomoc przyjaciół, zwłaszcza jeśli masz dysleksję.

4. Angażuj się
Komunikacja z czytelnikami jest bardzo ważna. Odpowiadanie na pytania, dziękowanie za pochwały i słuchanie próśb dotyczących tematyki wpisów buduje więź z czytelnikiem. Jeśli twoi followersi widzą, że faktycznie się angażujesz, chętniej cię czytają i komentują twoje wpisy.

5. Bądź obecny w social mediach
Dodałeś nowy wpis? Świetnie! Podziel się tym na instagramie, snapchacie, facebooku i innych kanałach social media. Spraw, aby twoi czytelnicy byli na bieżąco i nie przeoczyli nowości. Jesteś na meet-upie, lub spotykasz się z inną blogerką? Pamiętaj o relacji na Instagram Stories lub transmituj na żywo!

6. Chodź na meet-upy
Nie pozwól, aby ominęły cię konferencje lub meet-upy. To świetny sposób na promowanie swojego bloga, rozmowę z innymi blogerami, przedstawicielami różnych marek oraz czytelnikami twojego bloga. Zostałeś zaproszony? Tym bardziej nie odmawiaj, może to początek nowej współpracy!

7. Bądź sobą
Bycie naturalnym popłaca. Nie próbuj stwarzać sztucznej postaci, pokaż czytelnikowi, kim jesteś naprawdę. Jeśli będziesz udawał w internecie kogoś, kim nie jesteś, to przy spotkaniu na żywo stracisz wielu czytelników i swoją wiarygodność.

8. Inspiruj się, nie kopiuj
Zobaczyłeś na czyimś blogu ciekawy wpis? Zainspiruj się tematyką lub techniką wykonania zdjęć, ale nie kopiuj podpunktów czy treści! Pisanie słowo w słowo tego samego to kradzież.

9. Dbaj o całokształt
Ten podpunkt może wydawać się oczywisty, ale wiele osób ma z nim problem. Osoby, które pierwszy raz wchodzą na twojego bloga zwracają uwagę na wygląd szablonu oraz estetykę wpisów. Spędź trochę czasu nad dobraniem odpowiednich kolorów, fontów oraz wielkości poszczególnych elementów. Nie śmieć 10 postami sponsorowanymi z rzędu na temat różnych marek, bo wygląda to sztucznie i przestajesz być wiarygodny. Dbaj o spójność zdjęć, używając takich samych filtrów i kolorystyki. Dbaj o pozytywny odbiór wizualny twojego bloga.

Zdjęcia: @MoniqueRehmus