Każdy pewnie słyszał iż lato w Grecji jest upalne. Powiem wam że to jest prawda, a im mroźniejsza zima tym cieplejsze lato. W tym roku jako iż zimą temperatura spadła do -12°C to już na początku lata czyli gdzieś tak pod koniec czerwca było nawet 42°C także upał jak rzadko. Mieszkając prawie 10 lat w Grecji taki upał przeżyłam pierwszy raz. Bywało iż temperatura dochodziła do 39° ale 42 nigdy. Tydzień takiego upału spędziłam w pracy także nie było łatwo. Szczerze wam powiem iż mam nadzieję że już tak gorąco nie będzie. Wilgotność powietrza plus tak bardzo wysoka temperatura to jest wręcz nie do wytrzymania.

A poza tym lato w Grecji ma wiele uroków. Leptokarya i Litochoro łączą góry i morze. Czy sie jest w Leptokaryi czy w Litochoro widac oba. Litochoro jest znane z canionu Enipea a Leptokarya z morza Egejskiego. Oba miasteczka mają to coś, ale wiekszość turystów przyjeżdża do Leptokaryi bo jednak morze wygrywa.

Ja jak pierwszy raz przyjechałam do tego kraju to też najpierw wylądowałam w Leptokaryi, ale to w Litochoro mieszkałam chyba ze dwa lata. Według mnie Litochoro jest bardziej magiczne, canion, góra Olimp, parki no i las to są moje klimaty i chętnie do nich wracam

Zaprojektuj swój blog - wybierz jeden z mnóstwa gotowych szablonów na Nouw lub utwórz własny, metodą „wskaż i kliknij” - Kliknij tutaj

Likes

Comments

Mieszkam w Grecji od 2008 roku czyli od samego początku kryzysu w tym pięknym kraju. Na początku nie odczuwaliśmy nic związanego z problemami kraju. Chodząc do szkoły tutaj dopiero zimą zorientowałam się o co chodzi i to w bardzo prosty sposób, w budynku szkolnym było zimno.
Kaloryfery działały tylko przez 2 godziny, a lekcji było 7. Także marzliśmy każdego dnia.
Jak już skończyłam szkołe (gimnazjum, liceum) i szukałam pracy, przekonałam się iż Grecy są sobie sami winni za wzrastające bezrobocie. Kiedy młody człowiek zaraz po ukończeniu szkoły postanawia szukać pracy, pracodawca chce aby miał doświadczenie, sam nie przyjmie młodej osoby do pracy aby ta osoba mogła zdobyć to doświadczenie.
Mój osobisty przykład?
W Salonikach szukałam pracy. Od sklepu do sklepu, nie miało dla mnie znaczenia czy to jest sklep z ubraniami, butami czy piekarnia... wszedzie zostawiałam CV i każdy pracodawca je odrzucał. Interesowała ich znajomość języka polskiego, ale brak doświadczenia sprawiał iż pracy nie znalazłam. Tym samym zostałam zmuszona wrócić do rodziców i w środku zimy szukać pracy w wiosce która jest typowo miejscem turystycznym. Pracę znalazłam, ale nie było łatwo.
Sytuacja w Grecji z roku na rok jest cięższa, turystów jest mniej, a ludzie opuszczają kraj w poszukiwaniu pracy.

Likes

Comments

No i mamy wakacje :) Tak, tak. Lato się zaczęło i jak ja się bardzo cieszę. Słonko świeci, temperatura wzrasta, dzień jest coraz dłuższy. Ach jak ja kocham lato.

No ale co, przecież nie będę pisać o pogodzie...

Więc zaczynamu.

Mieszkam w Grecji, ktoś by powiedział "no to fajnie masz cały czas lato" no ale tak nie jest. Zimę również mam i śnieg się zdarza.

Przyjechałam do Grecji w wieku 13 lat i skończyłam tu gimazjum i liceum. Tak że język grecki mam opanowany :)

Mieszkam tu i tu pozostanę, no przecież się tu zakochałam i nie tylko w Grecji ;) ale wiecej w następnych postach

Likes

Comments