Veganskt vin?

- Är inte allt vin veganskt? Frågar du när du läst rubriken. Nej tyvärr! Ibland används animalier för att klara viner (göra dem mindre grumliga), exempelvis ägg eller fiskbloss (gelatin från fiskar…).

Jag vill tipsa om P4:s inslag med Carl-Jan Granqvist om veganska viner! :) (Lyssna till slutet - programledaren säger "Vegan-Jan" Hehe :D) Klicka här!

Annars rekommenderar jag kallt vatten med lime och hallon till den som inte vill dricka vin! :)

Gillar

Kommentarer

pippipafoto
pippipafoto,
Så läskande och gott det ser ut.
nouw.com/pippipafoto