O lamach prawie wszystko

Dzień dobry! Dziś książka z którą ostatnio zasypiamy i budzimy się. Starszak czyta ją z tatą, to ich czas. I obydwaj zgodnie twierdzą, że lamy awansowały do grona ich ulubionych zwierząt. W sumie nic dziwnego - są świetne.
Tak jak świetna jest książka 'Lama mania', której autorami są Française de Guibert (tłum. Katarzyna Radziwił) i Anne-Hélène Dubray (ilustracje) . Ukazała się nakładem Wydawnictwa Muchomor.
Książka jest duża. To jej plus, bo myślę, że prezentowane tu lamy mogą dzięki temu lepiej wybrzmieć. Ilustracje naprawdę robią wrażenie i nie obraziłabym się, gdyby były jeszcze większe. Rządzą tutaj stonowane barwy, zdecydowana kreska i bardzo charakterystyczny sposób ukazania tychże zwierząt. Naprawdę ciężko oderwać od nich wzrok i miło się je ogląda.
Miło się również o nich czyta. To książka najeżona wiedzą i ciekawostkami. Mamy tu szybki portret lamy - gdzie poznajemy ją jakby od środka. Jest słów kilka o kupie (tak, to jedna z ulubionych stron syna 😁), która jest najczystszą kupą świata. Bobki lamy przypominają wyglądem oliwki. Nie mają zapachu, a lamy zostawiają je w jednym miejscu, niczym człowiek w toalecie. W książce znajdziemy też przegląd innych zwierząt zamieszkujących krainę lam, czyli Altiplano w Ameryce Południowej. Nie brakuje pumy, która jest ich głównym wrogiem czy też kondorów, które potrafią nawet porwać dziecko lamy. Sporo miejsca poświęcono też wełnie, czyli temu, czego człowiek tym zwierzętom najbardziej zazdrości.
Autorzy zadbali o to, by można było od wiedzy i ciekawostek odpocząć, a także sprawdzić się i zobaczyć co z książki zapamiętaliśmy. Stąd jest tutaj zabawna wyszukiwanka 'Gdzie jest lama?' oraz quiz systematyzujący wiedzę. Jest też mała dawka historii lam, którą warto poznać i która w naszym przypadku była punktem wyjścia do szpera nią i szukania informacji o Inkach.
Książka spodoba się starszakom lubiącym przyswajać wiedzę, ale też miłośnikom pięknych ilustracji. Z nami na pewno zostanie na długo i często będziemy do niej wracać. Kto wie, może uda się z nią nawet pojechać do prawdziwych lam i pokazać im jak bardzo są sławne? 😁 polecamy!

Polubienia

Komentarze

Instagram