Książka dzieło sztuki. A do tego z ważnym przesłaniem

- Mamo nie lubię Wiktora wiesz? To znaczy lubię bardzo książkę, ale tego pana myśliwego już nie. No bo po co on zabija zwierzęta, skoro może pójść do sklepu i tam kupić jedzenie? A dywan w meblowym jest.
- Ale było mu przecież przykro, że zabił geparda...
- Nie było mamo. On tylko tak sam przed sobą udawał, żeby się lepiej poczuć. I dlatego tym bardziej go nie lubię, bo oszukuje nie tylko nas. Oszukuje też siebie. I tak naprawdę nie potrafi współczuć. W sumie to mi go trochę szkoda. To taki smutny pan.

To jedna z rozmów z moim prawie 4.5-latkiem, który do swojej kolekcji ulubionych książek właśnie dodał tę, o której za chwilę Wam napiszę.
To 'Wiktor' duetu grafików Jacques & Lise (w tłum. Iwony Mączki), który ukazał się nakładem Wydawnictwa Format.
Książka jest przepiękna. Wydana na dobrej jakości, grubym i matowym papierze, w grubej okładce z miłego w dotyku, lekko chropowatego materiału. W kolorystyce ilustracji przeważa zieleń i pomarańcz, dużo jest gry światłocieniem. Sam Wiktor jest nieco karykaturalny, nieco przerysowany. Ale taki ma być. Tu nie ma przypadków. Nie ma nawet jednej linii, która byłaby nieprzemyślana. Wszystko jest tak, jak miało być - na swoim miejscu.
Bohaterem jest Wiktor. Myśliwy, który marzyl od zawsze by ustrzelić geparda. Kiedy to w końcu nastąpiło, mężczyznę ogarnęły wątpliwości...
Mogłoby tu właściwie nie być tekstu, bo ilustracje mówią wszystko. To za ich sprawą prowadzona jest narracja i to one tworzą puentę. A puenta to mocna, przewrotna i dająca do myślenia. Za każdym razem kiedy do niej z synem docieramy, wyciagamy nowe wnioski. Bardzo dużo o tej książce rozmawiamy. Nie tylko o tym co się wydarzyło, ale też o emocjach, które wzbudza i którymi jest naładowana. Mamy tu wstyd, poczucie winy. Mamy chęć przynależności do grupy, szczęście, ułudę i empatię. No właśnie - czy myśliwy może być empatyczny? Sprawdźcie sami. Po stokroć warto. Ta książka to dzieło kompletne. I jeśli chodzi o treść, i ilustracje, i ogólne przesłanie. Absolutny must have.

Polubienia

Komentarze

Instagram