christmas

Hey guys! In a few days I am flying back to Copenhagen! I am so excited to see my cats again haha! But until then, I must say that I really enjoyed my stay at home! This Christmas was about slowing down and enjoying family- also the reason why I haven't been posting anything the past few days, we were really busy with my cousins. I have a really big family and we meet every Christmas and catch up. Not living here, it doesn't really give me a lot of time to be with them so I am happy about every minute we can hang out. The only thing that kinda sucked was my wisdom tooth extraction. It would have been nicer not to have to deal with that this Christmas, but it is done now so nothing to change about that haha. I am now off to enjoy my last 2 days at home! Have a lovely day and enjoy the post- Christmas time with your families :)!

​Překlad: 

Ahoj! Za pár dní už se vracím zpět do Kodaně- strašně to uteklo. Nemůžu se dočkat, až uvidím svoje kočičky, haha. Musím říct, že jsem si to doma u rodičů fakt užila. Splnilo se mi přesně to, co jsem si od těhle Vánoce slibovala- odpočinout si a trávit čas s rodinou. Proto jsem také nebyla poslední dobou tolik aktivní. Přijela celá rodina včetně mých sestřenic a tak jsme pořád měli co dělat. Od té doby, co žiju v Kodani, se nevídáme tolik jako dřív- a proto jsem ráda za každou takovouhle příležitost, jako jsou Vánoce, kdy se můžeme společně užít. Jediná věc, která nebyla na Vánocích tak příjemná, bylo trhání moudráku, ale aspoň už to mám za sebou a přežila jsem to. Teď si jdu užít poslední 2 dny s rodinou. Mějte se krásně a užijte si povánoční čas s blízkými. :)) 

Move your blog to Nouw - now you can import your old blog - Click here

Likes

Comments

Hey guys! Since I had my wisdom teeth surgery I mainly eat soup- so I thought I would share a recipe for my favourite- pumpkin soup! I eat a lot of soup during the winter, when it is really cold outside because I feel like it warms up my body. And I make all types of soup. Usually very spicy ( I love when it is hot). So here is a very quick recipe, which will take you max 30 min to make :)

Překlad:

Ahoj všichni! Po vytržení moudráku jím hlavně polévky, tak jsem se rozhodla sdílet s vámi recept na mojí nejoblíbenější- dýňovou! V zimě jím polévky často, když je venku hodně zima, cítím, jak mě krásně zevnitř zahřeje. Mám ráda a dělám snad všechny druhy ( a přidávám hodně pálivého koření, haha). Tuhle dýňovou uděláte maximálně za půl hodiny a je výborná. :)Ingredients:

- 500g pumpkin
- 1 onion
- heavy cream
- salt+ pepper
- vegetable stock
- olive oil
- dried chilli ( optional)

Ingredience:

- 500g dýně

- 1 cibule

- sůl a pepř

- olivový olej

- sušené chilli ( nemusí být)


First, chop the onion into small pieces and put it in a pot on heated olive oil. Turn on the heat so that the onion gets a bit dark. Then add chopped up and pealed pumpkin and give it maybe 5minutes just on the oil so that it gets a bit colour. At this point you also add the dried chilli

Add some salt and pepper and then fill the pot with vegetable stock, but only so that the pumpkin is just barely covered. Make sure not to put too much liquid, because then it will be too watery.

Let the pumpkin boil until soft and then use a stick mixer and mix it properly so that there aren't any chunks of pumpkin left. Add some heavy cream and mix it again. You should have a perfectly creamy soup.

​ Nakrájejte cibule na malé kousky a osmažte jí na rozpáleném oleji. Když je cibulka trochu tmavší, přidejte k ní (tak na 5 minut) nakrájenou a oloupanou dýni. Teď můžete přidat i chilli. 

Osolte a opepřete jí a zalijte zeleninovým vývarem, dýně ale nesmí být úplně ponořená, jen lehce, abychom měli polévku krásně krémovou. 

Nechte dýni vařit a když změkne, rozmixujte jí tyčovým mixérem. Dejte si v tomto bodě záležet, aby byla polévka hladká a nebyly v ní žádné kousky. Přidejte trochu smetany a znovu mixujte. Voilá! Výborná krémová polévka je na světě. :)


Likes

Comments

I can't believe tomorrow is Christmas Day! The rest of our family is arriving tonight and tomorrow we will have a fun day full of Christmas traditions, decorating the tree and making food for Christmas dinner. I already packed my gifts, just need to make some fun detail on them to make them a bit more interesting. But I will do that tomorrow. My mouth is still not back to normal, so I can't properly talk and I have swollen cheeks. Not fun. But I did put together 5 of my favourite Christmas things. For me Christmas isn't about presents, it is more about the atmosphere and being with the family. So, how to get that Christmas feel? Especially since once again, there is no snow... I have two ways to achieve it. First, make sure your home smells like Christmas and second- the food! Christmas chocolates, pastries, whatever there is :D! I am kinda suffering now, because I can only eat liquid stuff, so soup or something like that :D! But yeah, Christmas is definitely about traditional food:) At least for me! So enjoy the last day before actual Christmas :)))

Překlad:

Nemůžu uvěřit, že je už zítra Štědrý den! Večer přijede celý zbytek rodiny a zítra budeme společně zdobit stromek a vařit. Už jsem zabalila všechny dárky, jen přidám nějaké malé detaily, abych je trošku ozvláštnila. Ale to až zítra. Moje pusa po trhání moudráku je ještě celkem špatná, nemůžu moc mluvit a jsem trošku oteklá. Nic moc. Ale i tak jsem pro vás sepsala 5 nejoblíbenějších vánočních věcí. Osobně pro mě nejsou vánoce tolik o dárkách, jako spíš o celkové atmosféře a společném času s blízkými. Takže, co podle mě dělá Vánoce Vánocemi? Hlavně, když už zase máme smůlu a není žádný sníh... Za prvé, dům musí jako Vánoce vonět a za druhé- jídlo! Čokoládky, perníčky, cukroví... cokoliv :D! Já teď trpím, protože můžu jen tekutou stravu, ale Vánoce jsou podle mě hlavně o jídle. :) Tak přeji poslední předvánoční den! :)))

1: Gingerbread- It doesn't get more " Christmas" than that!

1: Perníčky- Nic asi není víc vánoční!

2: Christmas themed chocolates- what is there not to love haha.

2: Vánoční čokoládky: kdo by tohle nemiloval, haha.


3: Mulled Wine scent from the White Company. I got it in London- seriously though, the White Company has the best Christmas themed things in the store. All the scents are amazing and so are the decorations.

3: Svařák- pro mě (protože nepiju alkohol) letos alespoň svařáková vůně. Koupila jsem si tuhle boží svíčku v Londýně ve White Company. Jestli v Londýně budete, určitě tam zajděte, mají nejkrásnější vánoční ozdoby a úžasné svíčky.

4: Yankee Candle: Candy Cane Lane. There is not better place to get candles than Yankee Candle- they have so many different scents. I am absolutely obsessed with them. I honestly have like 20 of the big candled in Copenhagen and I burn them all the time. The cherry on top is their Christmas collection!

4: Yankee Candle- Candy Cane Lane. Není nic lepšího, než svíčky Yankee Candle- mají tolik super vůní! Absolutně je miluju. Upřímně, mám doma asi 20 těch velkých a pálím je v jednom kuse. Třešničkou na dortu je pokaždé jejich vánoční kolekce.

5: Bath Bombs- I loooove taking baths. So happy I have my own bath in my parent's house. I just lay there and watch a movie or something and I use different bath salts. Now I got gingerbread scented bath bombs. How awesome is that :)

5: Bomby do koupele: Miluju vanu! Jsem tak šťastná, že doma u rodičů mám svojí vlastní. Hrozně ráda tam jen tak ležím, koukám na film a používám různé koupelové soli. Teď jsem dostala perníčkové šumivé bomby a jsou úplně nejlepší. :)

Likes

Comments

Hey guys! I got one of my wisdom teeth pulled out yesterday. It took 3 hours and it was exhausting. Now I am just staying in bed and not doing anything. It feels horrible when someone makes a hole in your mouth :D I think I will be offline for a few days just recovering. Have a nice Christmas guys!:)

​Překlad:

Ahoj! Včera mi zubař vytrhl jeden moudrák. Trvalo to 3 hodiny a bylo to strašně vyčerpávající, takže teď plánuju jen ležet v posteli. Je fakt divný, když vám někdo dělá díru v puse, haha :D . Budu pár dní offline, zotavovat se. Přeji vám všem krásné a klidné Vánoce! :) 

Likes

Comments

Hey guys! Today I had a great day, I went to Prague with my dad to deliver some stuff and we went to get coffee at Starbucks and a delicious lunch. I finally got my Czech food fix- I got a duck confit- and it was DELICIOUS! When I got home my mom helped me make some marshmallow pops for Christmas. I really wanted to try this. I got some straws from Tiger and Marshmallows from Marks and Spencer, then I dipped them in chocolate and covered them with crushed candy canes. I think they look so cute and they taste even better. For the Christmas table I will make name tags with them. So that everyone gets one marshmallow pop on their spot. Last year @byrosemaria made these for a Christmas party. I remember thinking what a great idea it is, because they are really easy to make but look cute and taste really nice. So if you don't know what to make this Christmas- these are definitely a crowd pleaser:). I will go meet some friends for dinner now, so that is it for today! Have a lovely day :)

Překlad:

Ahoj! Dneska jsem měla super den, jela jsem s taťkou do Prahy doručit nějaké věci, dali jsme si kafe a výborný oběd. Konečně jsem si dala moje oblíbené české jídlo- kachničku, mňam! Později doma mi mamka pomohla udělat marshmallow vánoční lízátka, které jsem chtěla hrozně moc zkusit. Brčka jsem koupila v Tigeru a marshmallows v Marks and Spencer. Jednoduše jsem je napíchla, namočila do čokolády a obalila v rozdrcené candy cane. Vypadají super roztomile a chutnají božsky. Na vánoční stůl z nich plánuju udělat jmenovky, každý bude mít svůj vlastní. Minulý rok @

Likes

Comments

Instagram@martinaze_