KUINKA SAAT OSTETTUA 3 HENKILÖN PERHEELLE 20€:LLA VIIKON RUOAT, OTA VINKIT TALTEEN!

Todella usein kuulen kuinka ruoka on kallista, ja kuinka lapsiperheissä siihen palaa todella paljon rahaa. Perusruokaan, ei niinkään, varsinkin jos teet ostokset 1x viikossa, tämän olen huomannut itse, säästyt turhilta ostoksilta.

Really often i hear that food is really expensive, especially when you have kids. I don't think so, if you do basic food, and shoppings 1x in the week, then you don't shop unnessasery things so much.

Minun perheeseeni kuuluu minä (1 aikuinen ja 2 lasta+koira)

In my household here is 2 kids and me.

Aloitetaanpas/Lets begin:

Maanantai/Monday

Makaroonilaatikko (kesto 2-3pvä) /Escalloped macaroni (duration 2-3 days)

Jauheliha 3-4€+makaroni pussi 0.25€+maito 0.89€+munat 0,90€

Minced meat 3-4€+macaroni sac 0.25€+milk 0.89€, eggs 0,90€

Mausteet/Spices

Keskiviikko/Wednesday

Kasvisosekeitto(kesto 2pvä)/Vegetable soup(duration 2days)

Pakaste peruna keittojuurekset pss 750g 1,19€/Frozen potato soup vegetable sac 1,19€

Sulatejuusto 1-2€/Processed cheese 1-2€

Mausteet/Spices

Perjantai

Meidän perheessä usein vietetään roskaruoka perjantaita

We have this tradition to have junk food friday.

Eli/So:

Ranskalaisia 0,99€ tai vaihtoehtoisesti perunaa ja bataattia suikaloi ja tee itse

Fries 0,99€ or you can chop some potatos and sweet botato and do it yourself

Parsakaalia, kukkakaalia, nakkia, kalapuikkoja 5€

Broccoli, cauliflower, hot dogs, fish finger 5€

Lauantai/Saturday

Kuva lainattu apetit sivuilta

Italianpata kesto 2pvä/Italianpot (duration 2days)

Jauheliha 2€/ Minced meat 2€

Italianpata pussi 3€/ Italianpot sac 3€

Tässä nyt vain yksi esimerkki, vähän kalliimmasta päästä! Mutta silti viikon ruoan hinta on

Here was only one exsample, and it was a bit expensive than usually, but still the price is only

ALLE 20€/LESS THAN 20€

Toki pitäähän muutkin asiat ostaa kuten

Ofcourse we need to buy other things like:

maito 3€/milk 3€

juusto 4€/cheese 4€

hedelmät 4€/fruits 4€

vihannekset 4€/vegetables 4€

Yhteensä 35€/Alltogether 35€

Ja otetaan huomioon että yleensä ihmisillä, kyllä löytyy edes jotain perustarvikkeita kotoa, joten silloin, ei edes mene näin paljoa! Liha ruoat on myös helposti sovellettavissa kasvisvaihtoehtoon, jolloin myös ruoasta tulee halvempaa! SUUNNITTELE etukäteen ja teet säästöä!

Usually people have something at the fridge, so then you don't even need to buy this much! Meat course is easy to change to veggie, and then its also cheaper! Just PLAN YOUR WEEKLY DINNERS BEFORE, and save money!

Tykkää-merkinnät

Kommentit

truonako,
Vielä halvemmalla pääsee, jos vaihtaa jauhelihan soijarouheeseen tai korvaa edes osan jauhelihan sillä. Sitte esimerkiksi linssit on ihan älyttömän halpoja. Voi syödä todella hyvää ruokaa halvalla. Ruokaa saa helposti menemään paljon rahaa ja siihen myös helposti sokeutuu.
tummeliruonakoski.com
ANRIDANIELA
ANRIDANIELA,
Kyllä! Itse kuullut että soija on kun purukumia suolelle joten en käytä, mutta linssit ja kikherneet nams!😍 niin sokeutuu ja varsinki kun jos käy useastikaupassa niin ostaa mielitekoja! itse saanut nyt lapset innostumaan kukkakaalista ja parsakaalista! itse kun teen linssikeittoa niin on vähän liian mausteista heidn makuun, jakoostumis mukamas ällöttävä 😂 mutta yrittänyttä ei laiteta!
nouw.com/anridaniela
Kide,
Kunpa terveys kestäisikin viljoja, maitoa ja palkokasveja, mutta terveyssyistä mun täytyy tulehdussairauteni kurissa pitääkseni noudattaa maidotonta ja viljatonta ruokavaliota, joten rahaa palaa ruokaan pakostikin. Ketoruokavaliolle siirtyminen on sentään pienentänyt vähän ruokakuluja, kun ei tarvitse syödä kuin kerran tai pari päivässä.
lusikkalaatikko.blogspot.com
ANRIDANIELA
ANRIDANIELA,
Ite en syö viljaa, vaan gluteiinitonta, leipää en syö. ostan spaghettia välillä gluteiinitonta, myös perunaa voin syödä. En käytä maitoa vaan kaura maitoa kahvin kanssa ja kerma myös kaura kermaa!😍 Jos esim teen kukkakaali, parsakaali chili keittoa kestää 2-3pvää! 😍 joten todella halvalla pääsee silti! Tai unnivihannekset!
nouw.com/anridaniela