TOP

Szambobetonowe musi być ujęte w planie budowy budynku. Może nie być tylko, o ile jestmożliwość podłączenia się do sieci miejskiej lub są spełnione określone warunkiśrodowiskowe. Jeśli więc lokalizacja szamba znajdowała się na planie budynkudołączonym do pozwolenia na budowę, nie ma potrzeby załatwiać żadnych formalności związanych z wybudowaniemzasobnika.

Gdy zbiornika takiego jak szamba betonowe Busko-Zdrójnie było w planie, to tryb postępowania jest inny. Na 30 dni przed zaczęciem budowy należyzamiar wybudowania szamba zgłosić w Starostwie Powiatowym lub Urzędzie Miasta.Jeżeli nie będzie niezgody, można przystąpić do budowy.

Zdecydowanie bardziej skomplikowana kwestia jest zprzydomową oczyszczalnią ścieków. Przed rozpoczęciem budowy oczyszczalni należyzgłosić plan oczyszczalni oraz projekt budynku z zaznaczoną lokalizacjąoczyszczalni do urzędu, dokładnie tak samo jak w przypadku szamba. Mimowszystko na 30 dni przed rozpoczęciem użytkowania oczyszczalni koniecznienależy powiadomić swojego wójta, burmistrza lub prezydenta miasta. Zgłaszamy oczywiściepisemnie w urzędzie miasta lub gminy. Jeśli nie będzie sprzeciwu ze stronyurzędu, w ciągu 30 dni od wpłynięcia zgłoszenia można rozpocząć korzystanie zinstalacji oczyszczania ścieków.

Wyraźną wartością przydomowej oczyszczalni jest to, żenie wymaga ona ciągłej kontroli. Nie musimy się także kłopotać o częstediagnozowanie poziomu wypełnienia i konieczności wybierania ścieków. Należałobyjednak wiedzieć, że należy prewencyjnie wybrać nagromadzony osad średnio raz wroku.

Rozmiar osadnika uzależniona jest od liczbyużytkowników w gospodarstwie domowym. Zbiornik musi być na tyle duży, abynagromadzone ścieki przebywały w nim ok. 10-14 dni. Tradycyjne wyliczeniawykazują, że dzienne zużycie wody przez jedną osobę wynosi ok. 200l. A więcpięcioosobowa rodzina będzie zużywać ok. 1000l wody na dzień.

Pomimo, że oczyszczalnia nie jest widoczna z zewnątrz,mamy możliwość ciągłej kontroli jej pracy dzięki otworom rewizyjnym. Każdyotwór posiada specjalną nadbudowę, której długość uzależniona jest od głębokościna jakiej zamontowany jest zbiornik. Nadbudowa zamykana jest od góry specjalnąklapą.

Okazuje się, że mimo wielu zalet przydomoweoczyszczalnie mają też wady. Jedną z nich jest wymagana wielkość terenu. Nabudowę oczyszczalni drenażowej musimy przeznaczyć ok. 70-80 m2. Gabaryty te niedotyczą natomiast oczyszczalni z osadem czynnym, na których montaż potrzebujemytylko ok. 8 m2 . Jednakowo obszar, na którym ułożony jest drenaż możnaużytkować w ograniczony sposób. Wiąże się to z wymogiem zachowania odpowiednichodległości od budynków znajdujących się na naszej działce, dużym obciążeniem(np. ruch pojazdów), a także z roślinami jakie chcielibyśmy sadzić (gatunki omocno rozwiniętym systemie korzeniowym).

Często miejsca zajmowane przez drenaż porośnięte sątrawą. Pozytywnym „skutkiem ubocznym” działania oczyszczalni jest nawadnianieterenu przez nitki drenażowe. Dlatego też w miejscach tych roślinność jestbardzo bujna i nie wymaga dodatkowego podlewania.

Zaprojektuj swój blog - wybierz jeden z mnóstwa gotowych szablonów na Nouw lub utwórz własny, metodą „wskaż i kliknij” - Kliknij tutaj

Likes

Comments

Czy szamba ekologiczne są warte swojej ceny?

Bez wątpienia. Cena szamba ekologicznego jest niedużo większa od kosztów produkcji zbiorników tradycyjnych. Poprzez nabycie szczelnego zbiornika zyskujemy pełną ochronę przed zanieczyszczeniami ze ścieków. Jak się okazuje oszczędzamy czas potrzebny do montażu. Warto zaznaczyć, że budowa szamba tradycyjnego trwa do 2 tygodni. No a montaż gotowego zbiornika ekologicznego to zaledwie 1 dzień.

Typy szamb ekologicznych

W ofertach handlowych znajdziemy dwa rodzaje szamb ekologicznych:

Szamba z betonu tj. szamba betonowe Kępno – gotowe zasobniki z betonu są szczelniejsze niż ich odpowiedniki powstające na miejscu budowy. Prefabrykaty raczej wykonywane są z betonu B20, B40 oraz dodatkowych środków zmniejszających nasiąkliwość. Zbiornik zapewnia całkowitą szczelność i jest odporny na procesy zachodzące w ściekach. W ofertach handlowych znajdziemy zarówno zbiorniki jednokomorowe, dwukomorowe jak i modułowe (pojedyncze komory mogą być ze sobą łączone). Standardowa pojemność takich zbiorników to 6 – 12 m3 (takie pojemności nadają się do użytku przez kilkuosobową rodzinę).

Szamba z tworzywa sztucznego – często o przekroju koła z pofałdowanymi ścianami (w celu zwiększenia wytrzymałości). Nowoczesne zbiorniki z tworzyw sztucznych odznaczają się pełną szczelnością, żywotnością i odpornością na działanie zmiennych temperatur oraz nacisków podłoża. Ich ważną zaletą jest niewielka masa gotowego zbiornika. Plastikowe szamba są łatwe w transporcie, a ich montaż z reguły nie przysparza większego problemu. Jednak taki zbiornik z PCV powinien być odpowiednio zakotwiczony w gruncie. Dzięki temu zminimalizujemy ryzyko jego wysadzania. Zakup tego typu produktu jest bardzo wskazany w przypadku, gdy na terenie gruntu znajduje się studnia z wodą pitną.

Niektóre szamba ekologiczne są tylko niedużo tańsze od przydomowych oczyszczalni ścieków, dlatego warto zastanowić się nad opłacalnością tego zakupu. Wybór powinien być uzależniony od warunków wodno-gruntowych. Przydomowa oczyszczalnia wymaga wyodrębnienia przestrzeni na osadnik gnilny oraz pole infiltracyjne. Dlatego jeśli dysponujemy niewielką działką, to kupno szamba ekologicznego będzie jedynym rozsądniejszym rozwiązaniem. W szambo ekologiczne wartym jest także zainwestować w sytuacji, gdy poziom wód gruntowych jest wysoki, a gleba nieprzepuszczalna. W tym wypadku budowa przydomowej oczyszczalni ścieków byłaby nieopłacalna ze względu na niewielką wydajność oczyszczania.

Jednym z najistotniejszych plusów budowy przydomowej oczyszczalni ścieków okazują się zdecydowanie mniejsze koszty eksploatacji. Ta instalacja wymaga jednego/dwóch wywozów osadu rocznie. Koszt wynajęcia pojazdu asenizacyjnego wyniesie od 200 do 400 zł na rok. Oczyszczanie zbiorników zamkniętych wykonujemy co ok. 3 tygodnie. W skali roku daje to 17 wywozów. Zatem łączny koszt eksploatacji szamba ekologicznego oscyluje wokół 1 700 – 2 400 zł.

Likes

Comments

Rolnik mający hodowlę zwierząt powinien zainwestować w dobry zasobnik na gnojownicę oraz gnojówkę. Wybór zbiornika takiego jak szamba betonowe Serock, zależeć powinien przede wszystkim od hodowanego gatunku zwierząt, systemu chowu, intensywności produkcji, obsady zwierząt, warunków lokalizacyjnych i możliwości rozwoju gospodarstwa. Prawidłowo przechowywane odchody zwierzęce są wykorzystywane jako naturalne nawozy. Nieodpowiednio wybrany zasobnik do ilości chowu zwierząt oraz jego nieszczelność prowadzi do zanieczyszczenia gleby azotami, dlatego dobrze jest aby dokładnie obliczyć z zapasem potrzebną wielkość zbiornika, tak aby, nie trzeba było dobudowywać kolejnego do momentu wywozu gnojownicy na pola.

Budowa takiego zbiornika równa się z nakładem finansowym i wiadomo, że warto zainwestować raz, a dobrze. Opłaci się również pamiętać, że rozmiar i jakość zbiorników na płynne odchody na farmach zwierząt gospodarskich jest uregulowana odgórnie przepisami prawa co do montażu. Muszą zostać pozostawione odległości od studni, linii brzegów, cieków i zbiorników, od okien i drzwi pomieszczeń przeznaczonych na pobyt ludzi na posesjach sąsiednich, od magazynów środków spożywczych, a także budynków przetwórstwa rolno-spożywczego od granicy działki sąsiedniej, od budynków magazynowych ogólnych, od różnego rodzaju silosów z żywnością. Parametry odległości, są różne w zależności od tego czy zbiornik będzie zamknięty czy otwarty dotyczy również to płyt obornikowych. Każdy z nich powinien cechować się wysoką szczelnością jak również powinien być niewrażliwy na szkodliwe warunki.

Wyróżniamy szamba betonowe zamknięte, otwarte, podziemne, naziemne i częściowo zagłębione. Z reguły wymieniane wady oraz zalety tego modelu zbiorników to: przy zbiornikach podziemnych dodatkowo trzeba ponieść koszt, aby obniżyć poziom wód gruntowych na czas montażu zbiornika, bark możliwości zmiany położenia zbiornika, przykrycie większych zbiorników podwyższa koszty nabycia. Do o zalet zaliczono między innymi możliwość stosowania grawitacyjnego spływu odchodów, jak również możliwość wykorzystania powierzchni nad przykrytym zbiornikiem. Przy zbiornikach naziemnych na gnojownicę jako główne zalety wymieniono przede wszystkim możliwość usytuowania z dala od budynku inwentarskiego, niezbyt wysoki koszt wykonania oraz przy niektórych typach zbiorników możliwość rozebrania i zamontowania w innym miejscu. Przy zbiornikach częściowo zagłębionych jako główną zaletę wymieniono montaż zbiornika powyżej poziomu wód gruntowych.

Likes

Comments

Pojemniki bezodpływowe, czyli tzw. szamba betonowe Garwolin, w niektórych przypadkach to jedyny sposób pozbywania się zanieczyszczeń z gospodarstw domowych. W szczególności na terenach wiejskich i podmiejskich, gdy w pobliżu działki nie ma sieci kanalizacyjnej lub inwestorzy – z różnych powodów – nie chcą lub nie mogą zrobić na swojej nieruchomości przydomowej oczyszczalni. Pozytywną cechą wykorzystywanych obecnie szamb betonowych jest fakt, że są szczelne, dzięki czemu ścieki z gospodarstw domowych nie zanieczyszczają okolicznych wód gruntowych. Jest to więc dobrodziejstwo przede wszystkim dla środowiska naturalnego, bo oznacza, że właściciel domu nie może liczyć, że część jego ścieków przecieknie do gruntu. Częstość zamawiania wozu asenizacyjnego, zwanego popularnie szambiarką albo szambowozem, zależna jest oczywiście od ilości wody zużywanej na co dzień przez domowników, ale każda jego wizyta to koszt od 120 do 180 i więcej złotych za 10 m³ zabranych ścieków. ,

ODBIÓR ŚCIEKÓW I JEGO ORGANIZACJA

Warto pilnować poziom napełnienia pojemnika, by wiedzieć na jaki dzień zamówić odbiór ścieków. Zwykły, ale i najmniej dogodny sposób to zdejmowanie ciężkiej żeliwnej pokrywy i zaglądanie regularnie do zbiornika. Zdecydowanie wygodniejsze jest kontrolowanie poziomu wypełnienia szamba za pomocą zamontowanego w nim mechanicznego, a najlepiej elektrycznego czujnika. Pierwszy działa na zasadzie pływaka, który jest unoszony przez wypełniające zbiornik nieczystości i wymaga okresowej obserwacji. Praktyczniejszy jest więc ten drugi, który napełnienie szamba sygnalizuje sygnałem świetlnym lub dźwiękowym. Gdy mamy już świadomość, kiedy mniej więcej szambo będzie zapełnione, możemy zamawiać szambiarkę. Pamiętajmy by mieć trochę czasowej rezerwy, bo firma zajmująca się wywozem ścieków może akurat nie mieć wolnego terminu. Można też umówić się na odbiór ścieków w określonym terminie, na przykład co dwa tygodnie, ale ryzykujemy wtedy, że będziemy płacić stałą stawkę nawet, gdy szambo nie będzie pełne.

BEZ POTRZEBY WJAZDU NA DZIAŁKĘ

Mamy jeszcze problem wjazdu szambiarki na nasz teren, problem ten rozwiązuje zamontowanie dodatkowego przewodu do odprowadzania ścieków, którego jeden koniec jest opuszczony na dno zbiornika, a drugi – zakończony szybkozłączką – dostępny z ulicy. Wtedy wóz asenizacyjny ma dostęp do naszego zasobnika z zewnątrz i może go opróżnić bez wjeżdżania na nasz teren, podłączając swoje rury do szybkozłączki, którą najczęściej osadza się w dolnej, betonowej lub murowanej, części ogrodzenia.

Likes

Comments

- Jeżeli kogoś nie stać na inwestycję w oczyszczalnię, pozostaje nabycie szamba?

- Tak. Szczelny zbiornik na ścieki taki jak szamba betonowe Konin jest również jedynym rozwiązaniem dla właścicieli niewielkich działek położonych w rejonach bez kanalizacji. Decyzję o jego miejscu dla niego przeznaczonym najlepiej podjąć już na etapie przygotowań do budowy domu, bo jeśli zostanie przewidziany w planie zagospodarowania powierzchni, to po uzyskaniu pozwolenia na budowę dodatkowe formalności nie będą potrzebne. Natomiast jeśli pojawi się potrzeba wykonania szamba nieuwzględnionego w takim planie, wymagane jest - podobnie jak w wypadku oczyszczalni - zgłoszenie do starostwa. To nowa, korzystna zmiana, albowiem do czerwca 2015 roku trzeba było występować o nowe pozwolenie na budowę.

- Czy w przypadku zbiornika na nieczystości również obowiązują ograniczenia co do lokalizacji?

- Owszem. Choć ma być szczelny, to i tak odległość od studni winna wynosić co najmniej 15 m. Dodatkowo nie może znajdować się bliżej niż 5 m od okien i drzwi do pomieszczeń domowych, a minimalna odległość od granicy działki to 2 m. W tym ostatnim przypadku można dogadać się z sąsiadem, bo odległość od granicy działki może być mniejsza, jeżeli zainteresowani uzgodnią usytuowanie obu zbiorników bezpośrednio przy granicy.

- Jak dobierać wielkość zbiornika?

- Generalnie - czym większy, tym lepszy, bo rzadziej się go opróżnia. Co więcej, za przyjazd większego wozu asenizacyjnego zapłacimy tylko odrobinę więcej niż za przyjazd pojazdu mniejszego, warto więc, by zbiornik był co najmniej tak pojemny, jak największe operujące w okolicy beczki. Najbardziej trafne będzie szambo betonowe o pojemności 8-10 m3, bo budowa zbiornika o pojemności powyżej 10 m3 podlega bardziej restrykcyjnym przepisom.

- Z tego, co słyszałem, dziś wykorzystuje się głównie zbiorniki prefabrykowane.

- Raczej tak, przy czym na ich producentach ciąży obowiązek dostarczenia certyfikatu szczelności, który jest potrzebny do odbioru budowlanego. Żaden przepis nie zakazuje jednak samodzielnego wykonania szamba, choć może być to niemożliwe, jeżeli w pozwoleniu na jego budowę (lub na budowę domu) zapisano warunek zastosowania zbiornika certyfikowanego.

Likes

Comments

Szamba betonowe Jarocin – Połączenie zbiornika z pokrywą.

Najpierw dopytaj producenta w jaki sposób łączy szamba betonowe Jarocin z ich pokrywą. Zdarza się, że wytwórcy łączą te dwa elementy przy użyciu zwykłej budowlanej pianki montażowej. Pamiętajmy by wystrzegać się takich rozwiązań, dla montażysty jest ono bardzo nieskomplikowane i przy okazji jest to tańsze rozwiązanie. Jednak szybko takie łączenie po prostu prowadzi do rozszczelnień, co skutkuje wydostaniem się odpadów ze zbiornika, lub co gorsza mogą napływać do szamba wody gruntowe i będzie się nam napełniało zbędnie. A to wymaga częstego opróżniania i generuje niepotrzebne koszty. Profesjonalne firmy do montażu używają kleju, który jest mrozoodporny i co najważniejsze jest całkowicie wodoodporny.

Gwarancja

Przy nabywaniu szamb betonowych należy również zwrócić uwagę na gwarancję jaką dostajemy od producenta. Musimy mieć świadomość, że częstą praktyka jest udzielenie gwarancji tzw. rękojmi na podstawie certyfikatu. Bieżmy pod uwagę, że w takim przypadku producent może nie uznać swojej winy w zaistniałej usterce. Dzieje się tak ponieważ nigdzie nie ma zapisanych warunków gwarancji i wymienionych wad jakie mogą zaistnieć a które obejmuje gwarancja. Udzielana nam gwarancja na szambo betonowe, musi być wydana w formie pisemnej i zawierać wszystkie określone warunki oraz okres jaki obowiązuje.

Grubość ścian szamba betonowego

Zawsze pamiętajmy o bardzo istotnej kwestii jaką jest grubość ścian zbiornika. Kupuj jedynie szamba betonowe, których ścianki mają co najmniej 10 cm. Zdarzają się producenci, którzy chcąc zaoszczędzić na betonie, produkują zbiorniki o grubości ścian 8 cm. Nabywając taki zbiornik nie masz pewności co do szczelności i trwałości swojego szamba.

Jakość betonu

Nieuczciwi producenci szamb betonowych, z oszczędności mogą stosować gorsze klasy betonu. Przy zakupie możesz zawsze zapytać o posiadanie certyfikatu i świadectwa na jakość betonu. Nie nabywaj zbiornika, do którego produkcji użyto betonu o jakości niższej niż B20, jego jakość pozostawia wiele do życzenia. Najlepsi wytwórcy szamb betonowych stosują nie tylko najlepszą klasę betonu, ale dodają też specjalne środki wzmacniające szczelność surowca.

Likes

Comments

Fakty o szambie

Istotna jakość

Szamba betonowe są współcześnie artykułem niezwykle wysokiejklasy. Spowodowane jest to tym, że producenci szamb betonowych nieustanniewzbogacają cały proces produkcyjny. Kluczowe jest robienie tego w celu zdobyciaproduktu wysokiego gatunku oraz satysfakcji kupującego. Użytkownik jestzadowolony wtedy, gdy dostanie szczelny zbiornik oraz taki, który jestbezproblemowy w używaniu.

Wytrzymałość

Jedną z zalet szamba betonowego jest akurat wytrzymałość.Szamba betonowe są odporne na skrajnie niskie temperatury. Żadne czynnikizewnętrzne nie mają wpływu na szambo jego trwałość mimo lat jest stabilna imiarowa. Szamba betonowe przetrwają spore obciążenie. Nie pękają pod naporemwozu do wywozu szamba. Szambo betonowe, jako wyłączny zbiornik o tym celu możebyć umieszczony pod dojazdem dla pojazdów.

Masa

Beton jest wysoce ciężkim surowcem budowlanym. Boki szambamają grubość około 12 cm – 15 cm. Masa zbiornika jest uzależniony od jegorozmiaru oraz konstrukcji. Na ogół wynosi od kilku do kilkunastu ton. Z tej przyczynydo transportu i montażu niezbędny jest mocny sprzęt budowlany. Wartowykorzystać z usług producentów szamb betonowych właśnie obejmującychtransportu oraz montażu. Ponieważ wtedy można mieć gwarancje profesjonalnegoosadzenia zbiornika w ziemi oraz tego, że zbiornik będzie starannieprzetestowany.

Beton

Beton stosowany do wyrobu szam betonowych musi być świetnejklasy. Zwykle stosowany w tym celu jest żelbeton gatunku B-25. Szamba betonowenie są wyrabiane jedynie z betonu. Do żelbetonu producenci szamb betonowychdodają specjalistyczną chemię budowlaną. Robi to połączenie w jedną całośćporów betonu. Nadobowiązkowo do uszczelnienia szamba stosowana jest miksturakauczukowo-asfaltowa. Taką substancją pokrywane jest szambo dwa razy. Robi tostwierdzenie pełnej% szczelności zbiornika.

Walka o klienta

Na terenie powiatu radomskiego można spotkać wyjątkowo dużoprzedsiębiorstw zajmujących się produkowaniem szamb betonowych. Na pewnoszczególnie trudno wyłowić szanowanego dostawcę szamba. Potrzeba stwierdzić,który producent jest najbliżej naszego gospodarstwa domowego. Daje to możliwośćwynegocjowania bardzo niskiej ceny za usługę transportu i montażu.

Cena

Cena szamb betonowych jest śmiesznie niska w porównaniu dozalet. Dokładnie dlatego, że jest tak wielka podaż rynku tym wyrobem, kliencimogą cieszyć się bardzo niskimi cenami oferowane przez producentów.

Likes

Comments

Zastosowanie

W centralnej Polsce występuje wiele firm zajmujących sięwytwarzaniem szamb betonowych. Dzięki racjonalizacji procesu wytwarzania,zrobione zbiorniki są Eko, dobre i solidne. Powoduje to, że ze względu na tecechy szamba betonowe posiadają wielkie zastosowanie zarówno w powszechnymstosowaniu jak i bardziej fachowym.

Zbiornik na ścieki komunalne

Szamba betonowe zostały skonstruowane właśnie dla osóbposzukujących zbiornika do zbierania fekaliów z domów. Dzięki temu dzięki temuzastosowaniu szamba stały się tak uniwersalne i rozpoznawane. Cena i do tego100% szczelność tych zbiorników zachęca wszystkich do zdecydowania się właśniena szambo . Nadobowiązkowo coraz więcej przedsiębiorstw produkcyjnych wytwarzatakie szamba, które można zmienić w przydomową oczyszczalnię ścieków. Jest toważny plus szamba, że przy zachowaniu jego niskiej ceny oraz wytrzymałościmożna cieszyć się wygodą oczyszczania wody jak w wypadku o dużo droższychprzydomowych ekologicznych oczyszczalni ścieków komunalnych z tworzywasztucznego.

Szamba betonowe gromadzą

W naszym województwie można spotkać szamba w niesamowiciewielu przypadkach jako zbiorniki do magazynowania. Przy potężnych zakładachpracy zajmujących się produkcja są używane są jako zasobniki do magazynowaniatłuszczy ciekłych lub innych tworzyw ciekłych. Ostatnio wielu rolnikóweksploatuje szamba jako magazyn do kiszenia ogórków i kapusty.

W globalnym eksploatowaniu szamba betonowe są równieżużywane są jako zbiorniki do magazynowania wody deszczowej. Ponad połowa osóbodprowadza wodę z rynien istotnie do szamba betonowego. Taką wodą podlewa sięogródki czy też uprawy rolne. Bez wątpienia takie zastosowanie szambanatychmiast się zwraca. Ponadto ta metoda jest dobra dla natury.

Szamba betonowe jako studnia

Studnie na terenach podmiejskich są jeszcze popularniejsze.Taki stan rzeczy powoduje fakt, że coraz częściej dochodzi do awariikanalizacyjnych na terenach podmiejskich. Ekspresowy wzrost mieszkańców gminynawiasem mówiąc użytkowników kanalizacji niestety powoduje spadek wydajnościpomp w jakie są wyposażone gminne wodociągi. Warto wiedzieć, że w lecie corazczęściej nakładane są wysokie ograniczenia dotyczące czerpania wody. Często wletnie dni gminy zabraniają podlewania roślin i pól rolnych. Niestety skutkujeto degradacja kwiatów i trawy w przydomowych ogrodach oraz plonów rolnych. Ztych powodów coraz więcej osób decyduje się na zbudowanie na swojej parceli napoczątku płytkiej studni. Wykorzystywane jest to najczęściej w celu sprawdzeniaile wody można dostać na takim terenie. Kopanie studni głębinowej jest bardzokosztowne. W tej chwili na początku lepiej minimalnym kosztem upewnić się żestudnia na tym terenie będzie bez ryzyka funkcjonowała. Szamba betonowe można anawet wykorzystać jako studnie. Wystarczy umiejscowić kilka zbiornikówbetonowych nie posiadających dna jeden na drugim i już można cieszyć sięstudnią. Specjaliści zajmujący się montażem szamb betonowych do budowy tegotypu rzeczy wykorzystują bardzo solidny klej mrozo- i wodoodporny. Dlategozbiorniki zachowują swoją szczelność przez dugi okres czasu.

Likes

Comments

Kiedy mamy w planie nabycie szamba betonowego, zobowiązani jesteśmy na początek ocenić jakie powinny być jego wymiary. Przez wymiary rozumiemy głównie pojemność, która ma być dostosowana do wielkości nieruchomości, którą ma obsługiwać. Domki jednorodzinne mają zapotrzebowanie na inne szamba betonowe niż większe nieruchomości jakimi są np. siedziby firm. Bierzmy w szczególności pod uwagę ilość mieszkańców i użytkowników sieci wodno-kanalizacyjnej. Mając już ustalony pojemność naszego szamba, przeglądamy jego dokumentacji, na podstawie, której dokonamy oceny czy wybrane przez nas szamba betonowe posiadają odpowiednie certyfikaty. Chyba najważniejszy jest certyfikat PZH, aprobata ITB oraz certyfikat ISO90001. Kiedy upewnimy się, że wyszukana przez nas oferta na szamba betonowe wypełnia wspomniane warunki, możemy być pewni, że zbiorniki te są najwyższej jakości i robione są zgodne z obowiązującymi przepisami. Każde szambo betonowe musi mieć przygotowany otwór na rurę ściekową. Jest on położony w środku węższej ściany, pod pokrywą. Natomiast na zbiornik montuje się nadstawkę, a na samą górę właz betonowy. Tak wygląda gotowe do montażu szambo betonowe. Odpowiednio dobrany producent szamb betonowych, nie tylko dostarcza nam wyrób, ale prócz tego montuje go we wskazanym przez nas miejscu. W zależności od umiejscowienia naszego zbiornika możemy zaopatrzyć się w celowo wzmocnioną płytę najazdową, która idealnie sprawdza się na różnych podjazdach.

Czujnik napełniania jako czynnik przypominający.

Dobrze jest zakupić czujnik alarmowy poziomu szamba, zwany czujnikiem napełnienia. Montaż owego sygnalizatora odbywa się poprzez zastosowanie przewodu dwużyłowego, który wyprowadza się z mieszkania i prowadzi do zbiornika. Następnie przewody łączy się z sondą i odbiornikiem. Do czujników mamy zasilacz, który podłącza się w mieszkaniu w dowolnym, dogodnym miejscu. Podczas zapełnienia się zbiornika, czujnik otrzyma sygnał i zacznie wysyłać alarmy dźwiękowe i świetlne. Dźwięk można wyciszyć, natomiast sygnalizator będzie działał do chwili, aż ciecz wróci na poziom niższy od alarmowego, w szambie. Poziom alarmowy ustala się podczas wkładania sondy w zbiorniku, zawieszając go na odpowiednią wysokość.

Likes

Comments

Szamboczy własna oczyszczalnia?

Nie często nowy dom można podłączyć do instalacjikanalizacyjno-odpływowej. Co w takim razie zrobić ze ściekami? Wszystko zależyod metrażu działki, warunków gruntowych i wodnych na niej oraz naszychmożliwości finansowych.Na placach bez kanalizacji ścieki wciąż jeszcze częstoodprowadza się do zbiornika zwanego powszechnie szambem. Jeśli - tak jak byćpowinno - jest szczelny, całość odpadów należałoby z niego wywozić donajbliższej komunalnej oczyszczalni ścieków.Uwaga! Niedopuszczalne jest tworzenie i używanieproduktów nieuszczelnionych, z których ścieki wypływają do gruntu. Każdy, ktoto robi, przyczynia się do zanieczyszczenia gleby i wód gruntowych, a więcstwarza w ten sposób niebezpieczeństwo dla siebie i swoich sąsiadów, w tymprzede wszystkim dla małych dzieci i niemowląt.Alternatywą dla szamba jest przydomowa oczyszczalniaścieków, czyli zespół urządzeń, w którym znaczna część ścieków jest oczyszczanado tego stopnia, że można je odprowadzać do gruntu lub pobliskich wódpowierzchniowych bez zagrożenia skażeniem gleby i wód. Oczyszczalnię możnamontować jednak tylko w następujących warunkach:- gdy grunt jest dostatecznie przepuszczalny, bywchłonął oczyszczone ścieki lub ścieki te można odprowadzić do pobliskiegozbiornika lub cieku wodnego;- woda gruntowa znajduje się dostatecznie nisko;- można zachować wymagane minimalne odległości od ujęćwody, granicy działki, budynku mieszkalnego, krzewów i drzew.Eksploratorzy przydomowej oczyszczalni powinniprzestrzegać zasad właściwej jej eksploatacji i stosować w domu specjalneśrodki czyszczące nieszkodliwe dla żyjącej w niej pożytecznej florybakteryjnej.

Kiedy szamba betonowe ... 

Zasobnik nie posiadający odpływu zwany szambem możnabudować na działce niemal w każdej sytuacji, pod warunkiem, że zachowane sąminimalne odległości od ujęcia wody, budynku i granicy działki.Szambo jest często jedynym możliwym rozwiązaniem, naprzykład gdy:- poziom wód gruntowych jest tak duży, żeoczyszczonych ścieków nie można bezpośrednio rozsączać do gruntu, zaś dodatkowerozwiązania są zbyt kosztowne;- ścieków jest niewiele, by budowa oczyszczalni sięopłacała;- nieruchomość jest zbyt mała, by pomieścićoczyszczalnię rozsączającą ścieki do gruntu na terenie posesji, a w pobliżu niema innego odbiornika.Gabaryty zbiornika, a dokładniej jego pojemnośćużytkowa V, czyli część, w której można gromadzić ścieki, powinna być taka, abyszambo opróżniać co 10-14 dni. Przyjmując, że jedna osoba zużywa dziennie 150 lwody, zbiornik dla czteroosobowej rodziny powinien mieć następującą pojemność:V = 4×150 l/dzień×14 dni = 8400 l (8,4 m3)Jeśli w sprzedaży nie ma zasobnika o takiejpojemności, należy nabyć taki, którego pojemność będzie zbliżona, ale większa(zwykle 10 m3).Zbiorniki mogą być z tworzyw sztucznych, laminatów,betonowe i żelbetowe. Zawsze warto kupować takie, które mają AprobatęTechniczną Instytutu Ochrony Środowiska (IOŚ) albo atest PZH lub inny dokumentpotwierdzający jakość i szczelność produktu. Lepiej też nie wykonywaćzbiorników betonowych samodzielnie, chyba że mieszanka betonowa (klasy B20)będzie zawierała uszczelniacze, zostanie zagęszczona odpowiednim sprzętem oraz,że zbiornik zostanie po wykonaniu solidnie uszczelniony z obu stron.

Likes

Comments