Jag försöker (som typ alla andra) att dricka mer vatten och det är väldigt sällan jag går hemifrån utan en vattenflaska. Problemet är att istället för att köpa en vettig flaska använder jag typ den pet-flaska som finns närmast och använder den tills den blir sunkig och vattnet smakar dåligt vilket inte är så konstigt då man egentligen inte ska återanvända vanliga plastflaskor.

Provade med glasflaska ett tag men det blev så himla tungt, speciellt eftersom jag också har bytt till glasmatlådor, så nu funderar jag på en i aluminium. Klean Kanteen är ju suuuuperhypade och allt kring deras produkter låter ju jättebra, men jag tvekar alltid när jag ser priset. Över 200 kr för en vattenflaska är ju lite väl känner jag, men samtidigt kanske det är värt det om den håller länge.

Så nu rådfrågar jag er, kära läsare! Är Klean Kanteen värt pengarna eller finns det något billigare alternativ? Jag har egentligen inget problem med att betala priset och vill ju stödja ett bra och hållbart märke, men samtidigt brukar det ju alltid finnas liknande företag till de marknadsledande som är snäppet billigare.

Jag har kikat på den här, 800 ml i turkos 😍 Känns som en lagom storlek och älskar färgen!

Blog using your mobile phone - One of the best blogging apps on the market - click here!

Likes

Comments

Har känt mig väldigt omotiverad när det gäller sparande de senaste veckorna. Främst på grund av att min budget har gått minus då min lön släpar efter en månad och det har blivit en del större utgifter under sommaren, och då känns det inte riktigt lika kul som när det går en massa plus i slutet på månaden 😅

Men nu är det augusti vilket betyder att jag både får CSN och en rejäl lön från i juni och det känns ju desto mer peppande! Då vi ska till Australien i vinter vill jag gärna ha en rejäl slant sparat till fickpengar (och för att täcka upp lite av flygbiljetten) så det fick bli ett nytt sparmål på Dreams-kontot! 😊

Här tänker jag sätta in alla "extra" pengar som kommer in; Tradera/Facebookförsäljningar, Refunder, osv. Jag kommer också sätta in småsummor jag sparat, typ när jag cyklar istället för att ta bussen när det spöregnar eller tar med mig egna påsar till affären. Ska bli spännande att se hur mycket det blir av de mindre summorna till slut!

Det jag älskar med Dreams är att det blir så mycket mer motiverande att spara på grund av layouten och att man ser hur mycket man måste spara per dag. Nu måste jag spara 49 kr per dag, vilket låter mycket mindre än 7000 kr tills slutet på december 😊

Likes

Comments

Skönhet

Hämtade ut två st Glossyboxar förra veckan, en julibox med superfint bladmönster och en Marble Box jag fick med helt gratis!

Har du ett Mastercard hos Swedbank får du  en gratis Marble Box när du startar en ny prenumeration, det är en månads uppsägningstid på boxarna men det går att säga upp direkt 😊 Här hittar du mer information, du registrerar dig på Priceless hemsida, sen använder du kod PRICELESS i kassan hos Glossybox  när du beställer boxen och betalar med ditt Mastercard.

En box kostar 139 kr och normalt tycker jag att det inte är värt det då jag föredrar att köpa de produkter jag vill ha och det blir så mycket småprylar man aldrig använder. Men nu visste jag att man skulle få torrschampot ovan vilket bara det är värt 119 kr så det kändes som en bra deal ändå.

Dessutom lade jag upp en annons i en Glossy-facebookgrupp med alla produkter jag inte använt och några timmar senare hade jag blivit av med det jag inte ville ha och tjänat in pengarna jag lade ut för de nya boxarna 😃😃

Men nu är prenumerationen uppsagd och nu blir det inget mer Glossybox på ett tag, då köper jag nog hellre de enstaka produkter jag vill ha på Facebook eller Tradera.

Likes

Comments

Mat

Tog en sväng till Erikshjälpen och fyndade rejält (Converse, Dagmar, Desigual och Filippa K, anyone?) och när jag kom hem skrek både mage och hjärna efter mat så det fick bli något riktigt snabblagat. Råkade även bli en riktig budgetmiddag som extra bonus ❤

Willys brukar ha mycket vego från Astrid och Aporna nedsatt pga kort datum, så jag brukar plocka på mig lite när jag är där 😊

Vegobaconet kostade 18 kr
Pastan var gratis efter en utdelning förra året
Mat- och vispgrädden kostade 2 kr/st från Matsmart (gillar att blanda för en lite krämigare sås)
Lök typ 2 kr
Halv låda champinjoner 9 kr
= 33 kr för 4 portioner = 8.25 kr/portion.

Så nu är jag mätt och nöjd och har ett gäng billiga matlådor att lägga i frysen till nästa vecka 😊😊

Likes

Comments

Satt och skulle göra en uppföljning på min budget för juni och loggade in på min "vanliga" bank (som jag knappt använder då jag tar allt på mitt Norwegiankort) för att kolla mitt kontoutdrag och såg att jag helt hade missat att säga upp både Mofibo som jag fick testa gratis två månader OCH mitt gymkort som varit fryst under tiden jag varit borta, och som dessutom också gått över till ett dyrare "vanligt" pris än mitt studentpris jag hade innan. Kollade villkoren på deras hemsida då det brukar vara helt sjuka bindningstider på gymkort men nu var det som "tur" var bara tre månaders uppsägningstid, ska gå och prata med dem i veckan och se ifall jag kan förhandla bort någon månad då man som student har två månaders uppsägningtid.

Så himla irriterad på mig själv, brukar normalt ha så bra koll på sånt men antar att det varit så mycket annat just nu med flytt och nytt jobb. Om inte annat så får jag väl kompensera det med att faktiskt använda gymkortet och lyssna på massa ljudböcker med Mofibo samtidigt :)

Likes

Comments

Kläder

Hej på er! Lite dålig uppdatering här på bloggen då jag inte gör så mycket annat än att jobba och kolla Netflix känns det som, jättebra ur sparperspektiv men kanske inte så roligt att läsa om. Jag trivs fortfarande superbra på jobbet och det känns inte lika jobbigt och läskigt som det gjorde i början utan jag börjar känna mig lite mer kompetent. Har fått jobbpass under större delen av juli och lite in i augusti så det känns jätteroligt!

Annars då? Gjorde ett fynd på Tradera häromdagen som jag bara måste berätta om. Minns ni min 10 saker jag ska investera i 2017-lista jag skrev om i februari? En av sakerna där var en Fjällrävenjacka och det var precis vad jag fyndade. 400 kr inkl frakt gick kalaset på och jag är så himla nöjd! Ni kanske tycker det är konstigt att jag köper en vinterjacka mitt i sommarn, men det är sjukt bra att köpa saker när det inte är säsong, har en känsla av att jackan skulle gå för betydligt mer i typ oktober. Jag bör tillägga att den var ganska välanvänd men jag kommer ändå kunna ha den i minst två-tre vintrar då kvaliteten är så himla bra, och mycket bättre än den jackan har jag nu. Så den har åkt in i garderoben och en liten del av mig vill ha vinter nuuuu så jag kan använda den! (nej jag skojar bara).

Likes

Comments

Alltså Forever 21, så funkar det ju inte riktigt. Ju mindre man handlar desto mer sparar man 😉

Likes

Comments

Vardagsfunderingar

Ligger på soffan och bara njuter av att vara ledig på RIKTIGT. Tror alla studenter vet vad jag menar när jag säger så, även om man har mer tid som student så är det svårt att totalt släppa studierna och riktigt slappna av. Jag har precis avklarat min första jobbvecka med några dagars utbildning och jag måste bara säga att trivs så sjukt bra! Var lite orolig första dagen då företaget inte alls kändes som "jag" men har blivit så väl bemött av alla medarbetare och speciellt mina teamleaders så det känns jättebra nu.

Det enda som är lite tråkigt är att de inte bokat in mig på jättemånga pass än, till exempel är jag ledig hela nästa vecka vilket är lite jobbigt då jag gick hem idag och kände att jag precis börjat komma in i arbetsuppgifterna. Men å andra sidan ser jag fram emot att vara ledig också, och kommer jobba på lite andra projekt som också ger lite pengar såklart 😃

Har gått och smidit lite planer under våren om att starta eget företag (på deltid) och tänkte ta sommaren att känna av det lite och se ifall det skulle kunna funka. Lite hemligt just nu men förhoppningsvis kan jag avslöja lite mer om ett par månader 😎

Ha en supertrevlig helg allihopa! ❤❤❤

Likes

Comments

Spartips

Efter 10 år som trogen Halebop-kund är det dags att byta telefonoperatör. Jag har sneglat på Vimla ett tag och när jag upptäckte att de hade ett studentabonnemang var det ganska givet att ge dem en chans. Ska flytta över mitt nummer på fredag och sen får vi se hur det funkar, är ju bortskämd med Telias nät men tror inte det kommer vara så stor skillnad. Isåfall byter jag bara tillbaka helt enkelt!

Det bästa av allt är att jag sparar hela 1500 kr per år bara genom att byta! Nu går jag ner rejält i surf också, från 6GB till 3GB, men då jag har wifi hemma, på jobbet och i skolan och laddar ner musik och poddar brukar jag aldrig göra av med mer än 3-4GB i månaden ändå.

Vimla har en deal där de erbjuder halva priset de första tre månaderna, dessutom kan du göra köpet via Refunder och få 150 kr tillbaka! Väljer du Vimla Liten (eller Student/55+) får du alltså tre månader helt gratis då de kostar 50 kr/mån de första tre månaderna och sedan 100 kr/mån. De har även ett abonnemang med hela 22 GB surf om man hellre vill ha det.

Halebop student kostar 199 kr/mån, alltså 2388 kr/år.
Vimla kostar 100 kr/mån = 1200 kr/år, minus 150 kr de första tre månaderna och 150 kr i cashback, alltså 900 kr/år.

Väljer du dessutom att registrera dig via den här länken får både du och jag 10 kr rabatt på räkningen varje månad, och när du skaffat Vimla kan du själv värva dina vänner och fortsätta få 10 kr rabatt för varje ny person du värvar. Alltså kan du få en mobilräkning för 0 kr, hur sjukt är inte det? (Notera att du antingen kan bli medlem via Refunder eller en värvningslänk, inte både och).

Återkommer om ett par veckor med en utvärdering! :)

*inlägget innehåller affiliatelänkar*

Likes

Comments

Mat

Hemma igen med nytt jobb som börjar på söndag betyder matlådor! ❤ Jag var faktiskt duktig på att att matplanera när jag var borta också och eftersom vårt korridorskök var ganska äckligt blev det ganska naturligt att man hellre gjorde ett storkok än lagade mat varje dag.

Jag blir alltid så galet nervös första dagen på nytt jobb så jag försöker underlätta allt så mycket som möjligt. Förra sommaren hittade jag ingen micro när det var dags för lunch och då alla andra nya hade med sig sallad eller åt ute fick jag äta min köttfärssås kall då det inte fanns någon att fråga 😂😂😂  Så i år ligger jag steget före och har med mig kall pastasallad. Jag råkade göra lite för mycket och fick ihop 6 portioner totalt, plus en liten lunch som jag åt direkt ur skålen 😅

Totalt landade det på 15 kr per portion. Inte rekordbilligt men ändå helt okej! Allt som allt gick det på 92 kr, alltså lite mer än en dagens lunch.

Ingredienser:
Kyckling (hel) 30 kr (blev lite över som jag sparade till något annat)
Tomat (1 ask) 7,50 kr
Majs (1 burk) 7 kr
Gurka (halv) 8 kr
Paprika (halv) 3,50 kr
Creme Fraiche 11 kr
Fetaost 15 kr
Pasta 10 kr
Totalt: 92 kr

Likes

Comments