#Nouw30DayChallenge - Fotografia to nie tylko aparat, obiektyw, ISO i Photoshop. To przede wszystkim dezycje, jakie fotograf podjął jeszcze przed wykonaniem zdjęcia. Zebraliśmy dla was najlepsze rady z cyklu "kulisy wykonania zdjęcia"!

Jeśli chodzi o fotografię, posiadanie dobrego aparatu jest oczywiście zaletą, lecz nie do końca aż tak istotną, jakby się wydawało. Zrobienie dobrego zdjęcia nie zależy od aparatu, lecz od fotografa. Pamiętaj - to ty robisz zdjęcie, kamera jest tylko urządzeniem. Najważniejsze są wspomniane wcześniej kulisy wykonania zdjęcia!

Oświetlenie
Jedną z najistotniejszych rzeczy jest światło. Nieważne, czy robisz zdjęcie telefonem, czy zaawansowanym aparatem, pierwszą rzeczą, jakiej szukasz jest oświetlenie. Jeśli uda ci się wykonać fotkę w dobrym oświetleniu, to nawet zdjęcie z telefonu będzie wyglądać profesjonalnie.

Zdjęcia: Anne Hyrefeldt dla @elinskoglund

Poznaj swój aparat
Nieważne, czy fotografujesz lustrzanką, czy kompaktem - nie rób zdjęć w trybie auto, korzystaj z ustawień manualnych. Jak tylko spróbujesz używać trybu ręcznego, już nigdy nie wrócisz do automatycznych ustawień. Wtedy dopiero zobaczysz, jak w pełni możesz wykorzystać swoją kreatywność. Na początek możesz spróbować funkcji półautomatycznych.

Kąt widzenia & Ostrość
Spróbuj zrobić zdjęcia z różnych punktów widzenia i sprawdzić, jak wtedy wygląda oraz jak pada światło. Przykucnij, stań na palcach, schyl się, połóż się na podłodze - spróbuj każdej możliwości! Próbuj również skupiać ostrość na różnych elementach zdjęcia. Czasami wybranie tylko jednej wyostrzonej partii może sprawić, że zdjęcie będzie wyglądało doskonale.

Zdjęcia: @fridasfriday

Ćwicz często
Praktyka czyni mistrza, jak to mówią. Odnosi się to do wielu rzeczy, a fotografia jest jedną z nich. Weź ze sobą kamerę, kiedy wychodzisz z domu i ćwicz! Im więcej różnych sytuacji, pór dnia i scenerii do zrobienia fotki, tym szybciej się wprawisz.

Uwolnij kreatywność
Jeśli naprawdę wystawisz swoją kreatywność na próbę, zauważysz jak piękne (oczywiście po jakimś czasie) zdjęcia możesz wykonać, fotografując sytuacje z życia codziennego, lub jak uchwycić nawet te niespodziewane zdarzenia. Popuść wodze fantazji i myśl nieszablonowo. Zacznij choćby od fotografowania przedmiotów w swoim domu.

Zdjęcia: @sarasheart

Znajdź swój styl
Czymś, co wzmocni twoją motywację, może być znalezienie własnego stylu. To coś, co z czasem przychodzi w naturalny sposób. Mogą to być zarówno elementy, kąt widzenia, jak i kolorystyka czy opcje edycji.

YouTube
W internecie możesz znaleźć filmiki ze słodkimi kotkami (za które swoją drogą jesteśmy bardzo wdzięczni), lecz jest to również świetne miejsce do nauki fotografii. Wiele użytkowników zamieszcza instrukcje w stylu krok po kroku lub filmiki porównujące różne aparaty. Jeśli szukasz odpowiedzi na jakieś pytanie dotyczące fotografii, odpowiedź prawdopodobnie jest już na YouTube!

Źródło obrazka: @bymartina