Zdania typu „Ej a masz ze sobą ID” zamiast „Wzięłaś dowód” czy „Mam jutro interview” zamiast „mam jutro rozmowę kwalifikacyjną” bądź też „zapomniałam że mam appointment w GP” zamiast „zapomniałam że mam wizytę u lekarza” to codzienność wśród Polaków na wyspach. Czasy gdy mnie to denerwowało skończyły się w momencie w którym sama zaczęłam tak mówić. Chociaż zaraz po przyjeździe do UK przysięgałam sobie że mnie to nie spotka, to w końcu i tak mnie dopadło. I chociaż Polaków jest tutaj wiele i wiele miejsc gdzie można coś załatwić w ojczystym języku, angielskie wyrazy i tak przenikają do życia codziennego i używamy ich już raczej nawet nieświadomie.


Bywają i taki momenty kiedy chcesz powiedzieć coś po polsku jednak w głowie pustka i zostaje pytanie „Jak to się mówi?”. Wtedy wspólnie ze znajomym z polski zastanawiacie się jak słowo które masz na myśli brzmiało po polsku. Po czym wpisujecie je w tłumaczu i tutaj następuje 'AHA' moment.


Czy da się temu zapobiec? Szczerze, wątpię. Jestem Polką i jestem z tego dumna i zawsze będę, ale niektóre zachowania gdy jest się imigrantem są nieuniknione. Języka ojczystego nigdy nie zapomnę ja i tysiące innych osób. Słysze czasami historie o tym że ktoś nie przyznaje się do tego że zna polski, że jest Polakiem, ale to raczej pojedyncze przypadki, czuje dumne i radość gdy słyszę matę uczącą dziecko polskiego chociaż to urodziło się w Wielkiej Brytanii. Wielokrotnie uśmiech na twarzy wywołują obcokrajowcy którzy gdy dowiedzą się skąd pochodzę próbują powiedzieć coś w moim języku i to nie zawsze jest słowo na K… często coś w stylu „lubię Cię, kocham Cię, dzień dobry”.Więc jeśli planujesz wyjechać z polski na stał albo na kilka lat, to Ciebie tez to spotka, prędzej czy później. A jeśli jedziesz tylko na wakacje, nie zdziw się jak usłyszysz polaków mówiących w dwóch językach równocześnie. 

Likes

Comments

​Nudne poniedziałkowe popołudnie, pomyślałam więc że założę bloga. A co! Jak pomyślałam tak zrobiłam. 

Cześć i czołem wszystkim czytelnikom. Mam nadzieje że jak ktoś wejdzie to zostanie na dłużej. 

Na blogu posty będą przeróżne. Od zawsze lubiłam coś pisać aby zabić jakoś czas. 

Jestem otwarta na propozycje postów. 

No to do dzieła ;) 


Likes

Comments