JP Delaney to pseudonim  Tonego Stronga lub Anthonego Capellego (autor przybiera różne nazwiska) .Dziennikarz z Ugandy znany jest z powieści ,,Afrodyzjak", ,,Ulotny urok kawy" i ,,Oficer ślubny". Ta książka to ,,nowe dziecko" pisarza.
,,Lokatorka"  okupuje listy bestsellerów .W Polsce premierę miała 14 czerwca , wkrótce w wersji kinowej.
   
Każdy z nas ma jakieś obsesje, większe lub mniejsze ale nikt z nas nie umywa się do Edwarda -minimalistycznego architekta,który zaprojektował dom przy Folger Street 1 . Wszystko co się w nim znajduje ma swoje zastosowanie, nie ma tam dekoracji ani zbednych przedmiotów. Meble ukryte są w panelach, dom posiada inteligentny system poznawania mieszkańców,a program kontroluje stan zdrowia  i zapamietuje ich parametry.  Lokatorzy muszą spełniać wiele wymogów i podpisać szereg dokumentów,  nie byłoby może w tym nic nadzwyczajnego gdyby nie to ,że jest tam mnóstwo zakazów i aby tam zamieszkać odpowiadać musi także wygląd.
Emme i Jane łączy wiele rzeczy np. chcą zmienić otoczenie po traumatycznych przeżyciach i co najważniejsze wyglądają podobnie . Problem polega na tym ,że jedna z nich już nie żyje ,a życie drugiej jest zagrożone.

Czy Jane uda się odkryć co stało się Emmie? 
Czy stoi za tym ich kochanek architekt?

Wszystko co na początku zdaję się być oczywiście , okazuje się wcale takie nie być . Każda strona odsłania kolejne tajemnice ,a w głowie tworzy się coraz większy mętlik.
Autor ukazał nam różne osobowości: socjopate ,  obsesyjnego perfekcjoniste i normalnego człowieka po przejściach. Każda z postaci jest niesamowicie wykreowana , dopracowana w każdym szczególe podobnie jak dom ,który ich łączy. Nie powinno to nikogo dziwić skoro autor poświęcił na tę książkę tyle czasu.
Nawet zbrodnia w tym domu z poczatku okazuje się perfekcyjna ,gdyby nie to ,że morderca wraca obwładnięty obsesją.
  ,,Lokatorka" to niesamowity thriller psychologiczny z rozbudowanym wątkiem erotycznym i kryminalnym.Historia jest zaskakująca i niebanalna.  Czyta się szybko głównie dlatego ,że równolegle tocza się dwie historie ,a co ważniejsze wątki poprzedzone są pytaniem z ankiety ,które nasuwaja do głębszej refleksji.
,,Lokatorka" to książka , której zakończenie czytasz kilka razy ,bo niedowierzasz Książka, która pozostawia mętlik i udowadnia ,że nic ani nikt nie jest perfekcyjny.

Wydawnictwo :wydawnictwo otwarte

Bloguj z telefonu komórkowego - Nouw - jedna z najlepszych aplikacji do blogowania - Kliknij tutaj

Likes

Comments

Rupi Kaur to osoba bardzo kontrowersyjna ,a sławę zdobyła na instagramie ,jak ,co i dlaczego dowiedzcie się sami bo dla mnie ważniejsze jest to co stworzyła..

Tomik poezji ,poezji niebywałej ... o kobietach dla kobiet... Każda z Nas została kiedyś zraniona ,tak że nie była w stanie się podnieść ,że czuła się zdradzona przez wszystkich i nie widziała dla siebie ratunku.. Autorka w kilku wersach potrafi oddać emocje ,które czuła każda z Nas . Czasem wers jest dłuższy czasem jest to kilka słów ale każdy oddaje mase emocji .. czytasz i myślisz ,,Boże Ona też to czuła" .
Tomik posiada cztery rozdziały :cierpienie,kochanie,zrywanie,gojenie. Moim zdaniem do każdego etapu należy dojrzeć nawet jeśli uważasz się tylko za czytelnika. Każdy rozdział ukazuje inne cierpienie i łagodzi inny ból.Mnie ten ostatni nie przeszedł łatwo. Pokazuje , że w każdym gorzkim momenicie można znaleźć słodycz.Jest to książka ,z która nigdy się nie rozstanie i która skradła moje serce.. Polecam każdej kobiecie , bo życie to,, nie kraina mlekiem i miodem płynąca".

Dziś krótko ale tylko dlatego ,że ten tomik jest tak niesamowity ,że aby zrozumieć o czym pisze trzrba go przeczytać. 
wydawnictwo:OTWARTE
ilość stron:387

Likes

Comments

Kiedy myślisz,że masz przerąbane w ,a Twoje życie nagle legło w gruzach i jedyne na co masz ochotę to się poddać to książka dla Ciebie . Bohaterka udowodni Ci ,że warto brać sprawy w swoje ręce.
  Emilia jest pisarką ,ma dwoje dzieci , zwariowane matki i  męża ,który uciekł do młodszej. Historia jakich wiele,bo  ona ma załamke , próbuje się pozbierać ...no nic nadzwyczajnego...ale  sposób w jaki ta historia jest przedstawiona powala na kolana. 
W bohaterach można zakochać się ,,od pierwszego wejrzenia" , Emilia to dosyć silna osobowość ,która niejednego zmotywuje do działania. Jej perypetie i kumulacja tych niepowodzeń pokazują,że zawsze może być gorzej. Cezary , zdrajca i obłudnik ,postać negatywna w całej historii, nieudacznik i ciamajda ,który  sam pod sobą,,dołki kopie" ,ślepo zakochany w nowej kobiecie , wpada w aferę finansową i pociąga za sobą rodzinę  . Dzięki autorce i zarysowi tej postaci w jakiej go ukazała ,nie mam do niego szacunku i zdecydowanie nie jest to postać za ,która przepadam.
Pojawiają się dzieci ,menadżerka i kilka innych postaci ale moje serce skradły babcie albo matka i matka zależy od perspektywy. Te dwie kobiety nadaja tej książce mnóstwo humorystki i nie sposób nie zaśmiać się choć raz (chyba ,że mam jakieś wyjątkowe poczucie humoru😽).

Wątek kryminalny jest słabo zarysowany ale sądzę ,że autorka zrobiła to celowo bo nie o zabójstwo i przekręty tu chodzi . Książka ma ukazywać ,że z każdej sytacji można wybrnąć ,a głupota ludzka nie zna granic.
,,Czasem człowiek sądzi,że ujrzał już dno ludzkiej głupoty,ale spotyka kogoś,dzięki komu dowiaduje się,że ta studnia nie ma jednak dna" 
Stephen King,,Stukostrachy" (jeden z ukochanych cytatów córki Emili)
Nie będę Wam więcej opowiadać o tej książce mimo ,że czytało mi się ja bardzo przyjemnie to jednak nie urzekła mnie do końca,może to nie mój klimat ... Do Olgi Rudnickiej wróce na pewno ,moze inna jej powieść bardziej mi podpasuje... Jak dla mnie to świetna książka ,która nie jednemu poprawi humor.

,,Emilio, musisz skończyć z tym naiwnym myśleniem. Naiwna to możesz być w swoich książkach,wnawiajac kobietom,że wystarczy zgasić światło,żeby miały orgazm. Prawdziwe życie tak nie wygląda."

wydawnictwo:pròszyński i s-ka
ilość stron:283

Likes

Comments

Zaryzykuj wszystkim ...dla miłości

Madeline rzeczywiście zaryzykowała wszystko,bo czymże jest życie bez miłości.Osobiście na jej miejscu nie ryzykowałabym własnym życiem,ale któż zrozumie nastolatki....
Nasza bohaterka ma alergię i to nie na pyłki czy brzoskwinie ,o nie! Madd ma alergię na cały świat. Żyje jak ptaszek w szczelnej klatce. Nigdy nie poczuła wiatru we włosach, nie wąchała kwiatów , nie była w szkole ( choć nad tym akurat żadne z Was by nie ubolewało),nie poznała rzeczy które dla nas są codziennością. Maddie jest  o tyle łatwiej ,że innego świata nie poznała i  godzi się ze swoim losem do czasu....

Poznaje jego .....dla niej wydaje się być idealny,  problem polega na tym że oprócz maili nie mogą się spotykać. Co jeśli miłość   ją zabije? Czy byście zaryzykowali jak Madd?
Dowiedzie się jak to się rozwinęło i jak zakończyło , wrażeń nie zabraknie.

Książka piękna w każdym calu i detalu,zaczynając od okładki , po fabułę i rysunki ,które przeplatają treść. Czyta się ją  szybko i przyjemnie ,a historia zapada w pamięci tylko szkoda ,że treść ginie pod ilością tych wszystkich tabelek itp.
Autorka pięknie zarysowała postacie , nie znajdziemy tam szczegółowych opisów lecz przyjmne wprowadzenia do postaci ,które pozwalają bliżej je poznać.
Jedną z nielicznych wad tej książki jest to ,że wszystkie wydarzenia dzieją się za szybko . Książka mimo to ,że jest o chorobie nie doprowadza do depresji , wręcz przeciwnie mam wrażenie ,że bardziej chodzi tutaj o wątek miłosny i oto ,że z życia trzeba brać garściami bo życie to dar.  Styl autorki jest lekki i niezwykle dziewczęcy. Niektóre rozdziały mają kilka zdań i dlatego powieść pochłania się w takim tempie. Na koniec perełka,zakończenie historii , domyślałam się jak pewnie większość ,że ,,coś tu śmierdzi" ale autorka doskonale usypia czujność i BUM ! mamy szok i niedowierzanie .
Książka mimo ,że ma okrojoną fabułę ,to opowiada ciekawą historię  i ma cudowną oprawę graficzną 💖 Czekam na kolejne książki tej autorki...

Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie
ilość stron:326

Likes

Comments

Świat widziany oczami dziecka, Jean Louise opowiada o życiu w swoim miasteczku . Opowiada o sprawach codziennych ,a także tych które zmienią nie tylko jej pogląd ale także pokażą ,,gorszą" ludzką stronę.
Panna Smyk dorasta wraz ze starszym bratem Jemem pod okiem ojca  adwokata i czarnoskórej gosposi. Dzieci w przeciwieństwie do dorosłych nie widzą różnicy między białymi,a kolorowymi. Społeczność natomiast ma swoje uprzedzenia ,które doprowadzą do tragedii.
Ojciec naszej bohaterki i narratora zarazem, został wybrany do obrony  Toma Robinsona oskarżonego o gwałt . Atticus od początku wiedział ,że nie ma szans obronić Toma ,mimo że zeznania świadków w ogóle ,,nie trzymają się kupy". Ława przysięgłych skazała go głównie dlatego ,że był kolorowy. Rodzeństwo obecne na sali sądowej w tym kluczowym momencie dostrzega ,że ludzie nie zawsze są sprawiedliwi , a także osobiście doznają fałszu i dwulicowosci od strony mieszkańców. Nasza rodzina doznała wiele złego ,tylko dlatego że Atticus bronił jakby się nam mogło wydawać niewinnego Toma.
Co się wydarzyło?
Jakie konsekwencje ponieśli bohaterowie?

Smyk i Jem  mimo przykrych doświadczeń  zaskakują swoją pogodnością ducha , wraz z dorastaniem pewne rzeczy zaczynają dostrzegac inaczej.Autorka bardzo dobrze na przykładzie rodzeństwa ukazała te różnice . Jem, który zaczął być młodym mężczyzną zaczął dostrzegać niebezpieczeństwa i przykrości otaczającego świata. Jean Louise przedstawia nam niewinną perspektywę dziecka.

Ciekawym wątkiem jest polowanie na Dzikiego ,ukazuje nam to równość,bezinteresowność, zaangażowanie w pomoc przypadkowego człowieka . No dobra może nie do końca przypadkowy ,bo owiany jest legendą i dlatego dzieci się tak nim interesują .
Człowiek ten jest zniszczony przez opinie publiczną jak się okazuje ,w skutek czego siedzi zamknięty w czterech ścianach.
Czy dzieciakom uda się go spotkać?
O,tak! Ale w jakich okolicznościach !

Książka mówi głównie o rasizmie, co jest poważnym problemem nawet w,,naszych" czasach i głównie dlatego staje się taka ponadczasowa. Osąd publiczny to też teraźniejszy problem ,a fakt faktem dzieci zawsze będą bardziej obiektywne jak dorośli.

Książka smutna ,poruszająca ważne problemy ,o decyzjach o konsekwencjach . Mnie nie wciągnęła ,ale przeczytałam ją ,bo są pozycje które trzeba poznać .

Wydawnictwo KAMELEON
ilość stron 359

Likes

Comments

Beata Bużan  w świat literacki wykracza z bardzo mocnym debiutem . Wprowadza czytelników w historię własnej rodziny,a głównie w świat swojej babki Heleny . Dla tej młodej kobiety świat nie okazał się kolorowy tak jak go sobie wyobrażała.
Już jako czternastoletnia dziewczyna Helena doznała okrucieństwa wojny, widziała przerażające obrazy w których ginęli zarówno obcy ,często przypadkowi ludzie jak i najbliżsi.

,,W powietrzu unosił się zapach krwi sąsiadki leżącej na progu wejścia do kamienicy Binsztajna,w której Helenka mieszkała od kilku tygodni.Nadal słyszała bulgoczący w gardle trzynastoletniej Jadzi ni to oddech ,ni to krzyk.Przed oczami ciągle miała wypięty zad radzieckiego żołnierza gwałcącego jej koleżankę."

Po tak mocnym wstępie i przerażających opisach ,nie spodziewałam się pięknej historii. Helena mimo ,że cudem przetrwała wojne , całe życie uciekała przed każdym złym słowem,odcinała się od ludzi ,którzy widzieli jej potknięcia. Najsmutniejsze jest ,że próbowała wyprzeć się rodziny tylko dlatego ,żeby nie wlekło się za nią miano bękarta.

,,Trzeba tak żyć,żeby nikt nigdy nie mógł ci wytknąć błędów. A jak błędy popełnili inni, a ciebie osądzają,zabierz się stamtąd."

Tak nasza bohaterka radziła sobie w niekomfortowych sytuacjach . Trzeba mieć wiele odwagi ,żeby za każdym razem zaczynać od nowa ,wśród nieznanych ludzi i miejsca. Najbardziej zasmucający jest fakt ,że Helena poświęciła wielką odwzajemnioną miłość ,tylko dlatego że nawet tak ważnego dla siebie człowieka nie potrafiła wyznać prawdy.
Jak bardzo ta młoda dziewczyna pragnęła zacząć od nowa?
Dlaczego nie potrafiła pogodzić się z przeszłością i potknięciami?
Czy zaznała w końcu szczęścia?
   Autorka nie wdaje się w szczegółowe opisy postaci ,a.mimo to Helena od pierwszych stronic robi się nam bardzo bliska. Ukazuje nam bohaterke młoda,na której wojna odcisnęła piętno. Marzycielka ,podróżniczka w pewnym stopniu, dążąca do idealu.Reszta postaci to typowa polska rodzina , zbuntowana córka, wzorowy mąż i ojciec . Na końcu  pojawia się jeszcze jedna osoba równie ważna jak nasza Hela , wnuczka Beata . Ich wzajemne zrozumienie i bliskość jest tak niesamowita ,że czytając o tej trójce (Heli ,Beacie,dziadku Stefanie) można poczuć ich więź.
W książce na próżno szukać wprowadzajacych w klimat opisów chociażby krajobrazu , ta historia opiera się głównie na wspomnieniach ,dążeniu ku prawdzie i wielkiej rodzinnej miłości.
Czy może być coś piękniejszego?

,,Dla siebie los nas stworzył dwoje,
Lecz nas rozdzielił traf żywota.
I twe słodycze nie są moje,
Nie mój twój uśmiech i pieszczota.

Żyjemy jeno w snach o sobie,
Gdzieś na wyżynach ponad światem,
Gdzie nawet uśmiech jest w żałobie,
Gdzie zimno wiosną jest i latem.

[...]

Niechaj tęsknoty wiecznej siła
Przepoi istność naszą całą,
By miłość bólem nagrodziła
To,czego szczęście nam nie dało."

Kochani ,poznajcie zatem los Heleny ,Heleny która żyła naprawdę.

ilosc stron 350

wydawnictwo NOVAE RES

Likes

Comments

Dawno nie było żadnego przepisu ,więc czas powoli to nadrobić . Dziś cos ,,dla dorosłych". Delikatny biszkopt , z masą z gorzkiej czekolady ,górę pokrywają delikatne śliwki nasączone wódka polane mleczną czekoladą. Smaki są stonowane ,więc mam nadzieję że większości przypadnie do gustu.

SKŁADNIKI:
ciasto
10jaj
1szkl.cukru
2 1/2szkl.mąki pszennej
szczypta soli
2łyżeczki proszku do pieczenia

krem
2tabliczki gorzkiej czekolady
3żółtka
1/2 szkl.cukru
3/4kostki masła

polewa
2tabliczki mlecznej czekolady
2łyżki masła


Kilka godzin przed przyrządzeniem ciasta śliwki przekładamy do miseczki i zalewamy wódką.
Odcedzamy ,wódkę zostawiamy do nasączenia biszkoptu.

Jaja ubijamy z cukrem na puszystą masę.Wysypujemy przesianą mąkę z proszkiem do pieczenia.Dodajemy sól i dokładnie mieszamy.
Wlewamy do formy nasmarowanej masłem i oprószonej mąką /wyłożyć papierem do pieczenia. Pieczemy w 180stopniach ok.45min. Upieczony biszkopt studzimy i dzielimy na dwa placki.

Każdy placek nasączamy wódką.

Żółtka na krem ubijamy z cukrem w kapieli wodnej na puszystą masę. Dodajemy drobno posiekaną czekoladę i dokładnie mieszamy. Masę studzimy.Następnie dokładnie miksujemy z masłem.Kremem przekładamy placki.

Na wierzch ciasta wykładamy śliwki. Polewamy je roztopioną czekoladą z masłem w kąpieli wodnej.

GOTOWE 😊

Likes

Comments

Allan Karlson stulatek z bardzo ciekawym życiorysem , umiejętnością odnajdywania się w każdej sytuacji i wielkim fartem. Podczas drugiej wojny światowej poznał wiele ważnych osobistości , zwiedził wiele krajów i odegrał bardzo ważna rolę w wynalezieniu bomby atomowej.
W teraźniejszości  Allan dalej kierując się zasadą ,,co ma być to będzie" podąża ,,ku wolności" , gdzie może się w spokoju chociażby napić.   Nasz bohater kradnie walizke jak się okazuje z pieniędzmi jednego z największych gangów w Szwecji i w trakcie ucieczki ,poznaje ludzi ,którzy staną się mu bliscy.  Co się z nimi stanie? I jak skończy się ta historia ? Przeczytajcie ,a z pewnością zakończenie Was zaskoczy.

Histora jest przezabawna i to nic że głównie ukazuje się tutaj ,,czarny"  humor. W tej książce każdy znajdzie coś dla siebie , mamy tutaj przekomiczny wątek kryminalny, uroczy wątek miłosny, tło historyczne (choc trzeba wziąć na te wydarzenia poprawkę) świetną komedię i wspaniałą przygodę. Gwarantuję , że książka rozweseli niejednego gbura. ( nie ,nikt mi nie zapłacił za polecanie książki) . Historia jest bardzo pozytywna i wciągająca. Bohater strasznie przypomina mi Franka Dolasa , zawsze w centrum wydarzeń ,bohatersko wychodzi z opresji.
Każda z postaci jest inna ale łączy je jedno ,samotność. Autor nie wdaje się w szczegółowe opisy ani bohaterów,ani miejsc . Wszystko opisane jest pobierznie ,jednak nie przeszkadza to w tym żeby zakochać się w bohaterach.

Łapcie za książki i życie chwilą jak Allan !
WYDAWNICTWO: Świat Książki
ILOŚĆ STRON:415

Likes

Comments

Książka, do której podeszłam bez entuzjazmu. Debiut autorki nie zachwycił ale mimo wszystko postanowiłam dać jej drugą szansę. Niestety mimo ,że fabuła wciąga,  reszta rozczarowuje. Podejrzewam ,że więcej po książki tej autorki nie sięgnę.

Powieść ukazuje punkty widzenia z kilku perspektyw ,mamy kilku narratoròw . Ciężko się połapać z początku kto jest kim. Historia ukazana w małomiasteczkowym klimacie. Opisy są bardzo dokładne i dopracowane ,co fajnie wprowadza w klimat Bekfort. Historia nieprzewidywalna ,a zakończenie szokuje. Osobiście od połowy książki byłam przekonana o winie jedego z bohaterów , a  tutaj ostatnie strony  pokazują ,że jest to osoba której nigdy bym nie typowała . Niestety książka nie potrzymuje napiecia ,a samej akcji jest mało . Autorka bardziej skupia się w tej książce na bohaterach ,niż samemu wydarzeniu.

A teraz po krótce o fabule:

Cała akcja odbywa się w  Bekfort. Głównie na Topielisku . Początkowo topiono tam kobiety oskarżane o czary , później stało się to miejscem samobójstw lub jak się później okazuje także zabójstw. Książka ukazuje bohaterów w jakimś stopniu związanych z utopionymi kobietami ale głównie opowiadają Jules i Lena . Jules siostra Nel ,ostatniej ofiary Topieliska , powraca do miasta aby zająć się nastoletnia córką siostry i zmierzyć się z przeszłością . Lena ,córka nie tylko przeżywa śmierć matki ale jeszcze przyjaciółki ,która skoczyła na krótko przed tym wydarzeniem. Obie próbują docieć prawdy ,a nie jest to łatwe ,bo Nel nie była lubiana w swojej społeczności, w sumie nie jedna osoba miała motyw.
Dlaczego? Dowiedzcie się sami.

Śledztwo na dobra sprawę skończyło sie szybciej niż zaczęło . Nie było żadnych piknatnych szczegółów,wręcz przeciwnie .Uważam ,że wątek samej akcji był za słabo rozwinięty ,na skutek czego Książka nie miała ,,tego czegoś", klimatu,nutki grozy. Książka lepsza od poprzedniej ale nie powala. Wciąga ,zakończenie zaskakuje ale reszta nie zachwyca.

​wydawnictwo : Świat Książki

​ilość stron: 363

  • recenzje
  • 66 Czytelników

Likes

Comments

Serdeczne podziękowania dla Wydawnictwa Dolnośląskiego za podarowanie egzemplarzu recenzenckiego. Niestety dotarł po premierze .Mam nadzieję,że to nie będzie ostatni taki egzemplarz.
DREAM COME TRUE !!

Debiut ,nad debiutami !Beata Majewska to pisarka ,która potrafi ukazać słodko-gorzkie oblicze miłości w niebywałym stylu.
Historia jakich wiele ,on starszy prawnik łasy na kasę ,on młoda studentka ze wsi ,naiwna i ślepo zakochana .
Jak myślicie ile potrzeba żeby zniszczyć uczucia i wiare w miłość tak młodej kobiety?
Ile potrzeba by znów zacząć kochać?
Ile można stracić przez głupie kłamstwo?
Łucja ,studentka z małej wsi ,bardzo dobra uczennica z marzeniami . Bierze udział w konkursie ,,pułapce" i wpada w sidła Hugona.  Zakochuje się uchyla mu nieba ,a później poznaje gorzką prawde i traci grunt pod nogami.
Dla niego plan jest prosty ,ślub przed 30urodzinami ,dziecko i zgarniecie spadku wuja. 
Czy pan mecenas będzie potrafilł pokochać młoda Łucje?
Czy za wszelką cenę zrealizuje swój plan ?
Czy doceni to co może stracić?

Żeby się tego dowiedzieć musicie poznać te niesamowitą historię.

Ta opowieść trzyma w napięciu od
pierwszej do ostatniej strony . Bawi i  wzrusza. Niestety nie mogę polecić tej książki młodzieży ze względu ma pikantnie erotyczne opisy. Czyta się szybko i przyjemnie ze względu na połączenie przesmiesznych powiedzonek , slangu młodzieżowego i pięknego języka polskiego.Jedyna wadą książki jest brak pewnego losu bohaterów . Osobiście strasznie nie lubię ,kiedy wczuję się w losy bohaterów ,przeżywam powieść cała sobą i okazuje się ,że nie dowiem się czy mamy happy end czy nie ,bo trzeba kupić następną część. Swoja drogą to dobry marketing ,choć w przypadku tej autorki nie będzie to koniecznie😊. Pomimo tego czekam na dalesz losy bohaterów z niecierpliwością.
WYDAWNICTWO:Wydawnictwo Dolnośląskie
ILOŚĆ STRON:302

Oczekujcie dalszej części pod tytułem,,Bilet do szczęścia",a tym czasem nabyjcie tę perełkę na

www.publicat.pl

Likes

Comments