Home/ Decor, My kitties
DSC_0873

I can't believe tomorrow is alredy the first of December!!! My apartment is full of christmas decorations now. I feel like this year has gone by so fast. Soon it is 2016!! I am so happy that I am going home to the Czech Republic for Christmas. My mom will be celebrating her 50th birthday so we will go to her uncle's hotel in the countryside for a big family party! I can't wait! But that is still really far away! First I need to survive 3 more weeks in Copenhagen, with all the work and school I need to finish before Dec 20th when I am flying to Prague with Bee and her boyfriend! Today I had a big cleaning day so I decided to take a few photos of my apartment. It looks like Christmas threw up all over the place. There are some pictures from my living room, the bathroom and the bedroom. In my bathroom I just got a new gift from Rose from Hotel Chocolat. It smells soooo nice! I love their products they would make great christmas gifts!

At the moment most of our stuff is from IKEA. I sometimes go and buy things from Bahne or IdeMøbler but those are usually small home details. Next summer Tad and I will be redecorating the whole apartment so I plan on buying a little more exclusive pieces for the apartment. I feel like now I know what I want in my home better then when I just moved here and needed to get everything asap so I think putting a little more money into it is more acceptable. The redecoration will be after I am done with my bachelor degree. Wow.. I can't believe I am half way done with my whole education!!

Nemůžu uvěřit, že zítra už začíná prosinec! A nový rok je za rohem! Musím se přiznat, že na 2016 se strašně těším, doufám že to bude lepší rok než 2015! Teď mám poslední tři týdny v Kodani a pak letím s Bárou a Michalem do Prahy zkouknout vánoční trhy. Mezi svátky bude mamka slavit 5Otiny. Pojedeme k pra-stýdovi do Hotelu co má na jihu čech u Rožmberka. Moc se na to těším, bude tam celá rodina a uvidím všechny sestřenice a bratrance! Dneska jsem celý den uklízela, tak jsem si řekla že vyfotím pár fotek bytu. Jsou tu fotky z obýváku, pokoje a koupelny!


DSC_0834 DSC_0877 DSC_0894 DSC_0773 DSC_0749 DSC_0788 DSC_0796 DSC_0791 DSC_0799 DSC_0782 DSC_0830 DSC_0853 DSC_0857 DSC_0900 DSC_0806 DSC_0814DSC_0847DSC_0903

 

Blog using your mobile phone - One of the best blogging apps on the market - Click here

Likes

Comments

Copenhagen, Tips
DSC_0800

What is the best part about Christmas? Well, besides being with my family and all that stuff it also means that I can go and buy a lot of presents for everyone haha. Also, going to stores and looking at EVERYTHING they have is a little more acceptable before Christmas, at least it seems like it. I love going to Magasin and Illum to look at all their Christmas displays. I in particular enjoy going into home appliances, and pretty much anything one can put into an apartment- candles, various home scents, little designer pieces, cactuses! I am crazy! So I have decided to create a little Copenhagen Christmas Shopping guide for you. With all the cool locations for designer goods but also cool christmas decorations.

Jeden z důvodů proč miluji Vánoce je ten, že impulzivní nakupování ve velkém množství se najednou stává přijatelným. Tudíž trávím předvánoční čas chozením po Magasin a Illum, což jsou dvá nákupní domy, kde mají všechno od bot, po oblečení, knihy a vybavení do bytu.  Připravila jsem malý nákupní průvodce na Vánoční nakupování v Kodani.

1.Magasin Located in the centre of Copenhagen on Kongens Nytorv right by Nyhvn, Magasin is a must-go. With 5 floors of goods it is the perfect place to get all your Christmas shopping done. My favorite place is in the basement, where they have a food store      Mad& Vin. I go there when I need really fancy food for a party or soemthing, because they have really nice and exclusive goods. But in general the whole store is not high-end at all. You can buy almost anything at a pretty reasonable price. I usually do all my christmas shopping here. Last year I spent way too much  money at Magasin haha.

Magasin se nachází v úplném centru Kodaně. Jen pár kroků od Nyhavn, čímž se stává jednoznačnou zastávkou na nákupy. Celkem má obchod 5 pater, na každém najdete jiné zboží. Do Magasin chodím nejraději pro jídlo, ve sklepě mají obchod Mad& Vin (překlad: jídlo a víno), který je plný výběrových potravin a pití. Většinou tam jdu nakupovat, když vím že budu mít hosty a chci připravit hezké jídlo. Co se týče zbytku obchodu, cenově je velice přístupný. Nenachází se zde žádné drahé značky.

2.Illum Not far from Magasin you will find Illum, which is a high-end store, with a lot of designer goods. Recently Illum opened a Céline store. Most people like Illum because it is the only place where you can find a Sephora. I personally am not the biggest fan of it, but I really like the café they have on the 4th floor called Original Coffee. Nontheless Illum is a good place to buy handbags and also shoes(they just opened a new shoe department).

Další obchod je umístěn na ulici Strøget, což je hlavní nákupní třída v Kodani. Illum nemám zas tak moc ráda, protože mají míň věcí a většina je hodně drahá. Nedávno otevřeli Céline, YSL a Valentino. Takže tam ráda chodím koukat, ale ne zas tolik nakupovat. Hodně lidí má Illum rádo, protže je to jediné místo v Kodani, kde je Sephora. Já tam často navštěvuji kavárnu na čtvrtém patře, která se jmenuje Original Coffee. Ale pokud jste v Kodani, Illum určitě stojí za prohlídku, protože mají krásné výzdoby a parádní schodiště.

3.Illums Bolighus Illum Bolighus is the ultimate interior store! If I had 1.000.000DKK I would easily spend it there haha. You can find everything from small accessories, to tables and chairs, to sofas and lamps. During Christmas they have this amazing displey in huge glass windows. It is really close to Illum, located on the main shopping street Strøget.

Illum bolighus je obchod se vším co si člověk může představit dát do bytu. Mají tam všechno od malých doplňků po sedačky a lampy. Tento obchod naprosto miluji! Kdybych měla 1.000.000DKK tak si dokážu představit, že bych je tam dost snadno utratila. Do tohoto obchodu chodim kdykoliv jsem v centru, jen se podivat nebo si koupit něco malého. O Vánocích mají krásné výlohy- tento rok jsou do červena minulý byli zeleno zlaté myslím.

4. Strøget On Strøget you will find all the stores you can imagine. From H&M and Zara to Louis Vuitton and Mulberry. The only downside about this street is that there are always sooooo many people. So i usually try not to come here at all- unless it is closer to Højbro plads, where Illum is located. When I need to get somewhere on Strøget I use one of the side streets to get here so I don't need to mingle with the hundreds of tourists haha. But it is a good street for shopping!

Poslední položka mého průvodce je ulice Strøget. Je vyhlášená jako hlavní nákupní třída- a také podle toho vypadá. Když se rozhodnete na tuto ulici vydat, buďte připraveni se proplétat mezi stovkami turistů, kteří na každém kroku fotí. Já osobně na tuto ulici chodím málokdy, většinou jen pokud potřeuji jít do Zary. Bohužel se na Strøget nachází všechny různé obchody: Zara, H&M, Louis Vuitton, Mulberry, Hugo Boss, tudíž se jí nedá vždy vyhnout.


DSC_0778 DSC_0782DSC_0672DSC_0619DSC_0658DSC_0794DSC_0648DSC_0666DSC_0604DSC_0625DSC_0807DSC_0692DSC_0657

Likes

Comments

Home/ Decor, Mood, Travels
DSC_0827

I have finally recovered from my London trip. What was supposed to be a merry little Christmas holiday ended up being an insane party haha. My friend Elizabeth, who I went to visit goes to the Royal Academy of Music and since it was the end of their term there were so many parties haha. So I spent two days with a horrible hangover, feeling like sh**t . But we still did so much! And bought a lot of things. I went a little crazy and got some presents for me and Tad as well as for my parents ( I am not showing those here tho). I discovered some really lovely shops I never knew before!!  So here is what I got!

Konečně jsem se vzpmatovala z výletu, který měl být příjemný předvánoční odpočinek v Londýně a změnil se v několika denní párty haha. Elizabeth měla poslední test v úterý, takže úterý a štředa jsme do rána byly ve městě. Nakonec jsme to obě zvládly,  hezky jsme nakoupily a užily si to co to jen šlo! Rozhodně bude Londýn předvánoční tradice.


DSC_0811 DSC_0856

1. The White Company

First I came across this place at Selfridges. I was immediately intrigued by the nice and clean design and the amazing smells!!! Elizabeth told me they have a shop close to where she lives by Regent's Park so we decided to go there in stead to shop, you know- the whole shopping experience I like small stores so much more then shopping malls. I got a candle and a home perfume from the "winter" collection, which smells like Christmas! I already lit the candle in my apartment and it is really strong, which is nice! I am a little sad we don't have this store in Copenhagen!!

Na tento obchod jsem narazila poprvé v Selfridges. Rozhodně se tomu neříká "bíla společnost" nadarmo, okamžitě mě zaujal krásný a čistý design všech jejich věcí. Eliz mi říkala, že mají obchod kousek od toho kde bydlí a že můžeme jít nakoupit tam. Já radši nakupuju v obchodech než v nákupních štřediskách, takže jsem z té informace měla radost. Koupila jsem si svíčku a domácí parfém ze zimní kolekce. Už jsem oba produkty zkoušela a jsou perfektní! Ta svíčka má fakt silnou vůni, takže dost rychle zavoní celý pokoj a parfém je taky super!!


DSC_0840

2.   The Conran Shop & Crabtree and Evelyn

Two more companies I didn't know of before. The Conran shop we found on Marylebone High Street. It is a little similar to Colette in Paris. They have a variety of high end products- from food, to candles and home scents to games and furniture. I got some coffee beans coated in chocolate and chocolate balls for Tad. Crabtree and Evelyn was in Covent Garden, where we went one night. I was immediately amazed by the store. It was so cute! They had a lot of teas as well as cookies and biscuits and some beauty products. I got a Christmas tea! Make sure to visit this store if in London!

Našla jsem dva super obchody s jídlem a věcma do bytu. The Conran shop je obchod s high- end zbožím. Mají tam všechno od jídla po nábytek. Koupila jsem tam kávová zrníčka v čokoládě a čokoládové kuličky pro Tadeáše. Crabtree and Evelyn je kouzelný obchůdek s čajema, sušenkama a různýma krémama. Koupila jsem tam vánoční čaj. Chtěla jsem víc věcí, ale bohužel jsem měla jen malý příruční zavazadlo.


DSC_0848DSC_0823DSC_0853

3. The Little Things.

Whenever i travel somewhere where there is a Zara Home I tend to buy their home scents. They smell really nice and last a long time. This time round I got the gingerbread scent. Once again, it smells like Christmas and I love it. At the airport I got some Ferrero Rocher for Tad. I guess that is kinda a tradition, that I buy chocolate at the airport Last but not least I got some funky Christmas sweaters in a market under the London Eye haha. I think it was a really successful trip! Will share more pics soon!

Vždycky když cestuju někam kde je Zara Home tak si tam koupím vůni do bytu. Naprosto miluju jejich výrobky. Fakt dobře voní a vydrží dlouho. Tentokrát jsem si koupila vůni s příchutí perníku. Voní jako vánoce takže to miluju. Na letišti jsem pro Tadeáše koupila Ferrero Rocher( a skoro se mi to už nevešlo do kufru). Asi nejvtipnější věc, kterou jsem pořídila jsou tyto vánoční svetry. Koupila jsem je na trhu u London Eye. Moc jsem si výlet užila! Brzo sem dám víc fotek!


DSC_0829 DSC_0671    

Likes

Comments

Travels
DSC_0986

Day one almost over. Woke up at 6.30 to go to the airport( tired like crazy atm!!!). My best friend Elizabeth picked me up at Victoria station in London and we went to her place. We also walked around, got some nice burgers and now we are probably going out for beers. Can't wait to see more xmas decorations tomorrow! We also went to Winter Wonderland in Hyde Park today... I love London during Christmas!

První den v Londýně za náma. Ráno jsem musela vstávat v 6:30 abych stihla let a docela mě to unavilo. Eliz mě v Londýně vyzvedla na Viktorii a jely jsme k ní na kolej. Potom jsme si trošku prošly vánoční město a daly si burgery. Taky jsme šly do Winter Wonderland. Teď jsem unavená jak blázen, ale asi jdeme ještě na pivo.. Miluju vánoční Londýn!


DSC_0093 DSC_0115 DSC_0072 DSC_0980 DSC_0154 DSC_0025DSC_0031 DSC_0295 DSC_0166 DSC_0170DSC_0172 DSC_0278DSC_0158DSC_0306DSC_0326  

Likes

Comments

Food and Coffee, Mood
DSC_0605 (1)

I finally got my first Danish Julefrokost. I mean after living in Copenhagen for nearly three years it was about time haha. We had a nice little cozy evening with the girls and Rose made some amazing food and hosted the whole thing once again, she is truly and amazing cook! Since she is half vegan it was a modern interpretation of the typical Danish Christmas meal, because it is usually really heavy and meaty. So not only was the food delicious, it was also really healthy! I think we were all surprised by the lovely colors and flavors Rose managed to create. We had Salmon marinaded in beetroot juice with wasabi cream, two types of salads( one from red cabbage and the other with brussels sprouts and apples), home-baked bread, pomegranate salsa and dates baked with prosciutto and rosemary. So good! For desert we had some amazing marshmallows dipped in chocolate, strawberries with coconut cream dipped in coconut!!! And some candy haha.

I went to Rose's a little earlier to take some pictures of the setup, because it gets so dark these days really early and I needed at least a little of natural light to get nice sharp pictures. Bee ended up coming quite early as well and we curled our hair together haha i think Rose was thinking like wtf why did I ask them to come so early hahahaha. Simone arrived at 6:30 and we could start the exciting evening! It started snowing that day so we all arrived wet and looking a little strange ( make-up melted and that kinda stuff haha) . And the time we were done with the evening there were 15cm of snow everywhere and it took forever to get home! But the evening was totally worth the struggle!

We also played Pakkeleg, which is a typical danish game you play at the christmas table. You roll dice and try to get a 6 and then get presents and when everyone has their presents you keep on playing and you can steal other peoples presents hahahaha. With Bee we kept on stealing this one gift and we went back and forth maybe 10 times haha. So yeah, it was such an amazing evening with good food and great company!!! Enjoy the pictures!

Rose včera pořádala malý vánoční večírek. V Dánsku je zvykem zhruba od Listopadu do Vánoc porádat tak zvané "Julefrokost" což v překladu znamená vánoční oběd, ale doopravdy je to vánoční večere, kde se sejdou kamarádi, nebo se pořádají v práci pro zaměstnance. V podstatě se tam jen hodně  jí a pije. My jsme to pojaly trošku moderně a lehce jsme pozměnily menu, jelikož půlku naší kupiny tvoří  vegetarián a vegan, tudíž by typické dánské jídlo nebylo úplně vhodné haha. Měly jsme lososa naloženého ve šťávě z červené řepy s wasabi krémem, dva druhy salátu( jeden z červeného zelí a druhý z kapusty), pečené datle s proscuitto šunkou a rozmarýnem a salsu z granátového jablíčka. Bylo to naprosto výborný!!

Taky jsme s holkama hraly dánskou vánoční hru Pakkeleg. Pravidla jsou docela jednoduchá, každý má kostku a snaží se hodit 6ku. Uprostřed stolu jsou dárky co všichni přinesli a ten kdo hodí 6 si jeden vezme. Když jsou všechny rozebraný tak se pak nastaví časovač a lidi si snaží brát dárky navzájem haha. Je to stašná sranda.  My jsme si to užily ještě o něco víc, protože  jsme neměly kostky, takže jsme si stáhly aplikaci na mobil, která jednoznačně upřednostnovala Simone, takže jsme musely hrát od znova( ona vybrala všechny dárky a nikomu jinému nepadala 6ka).  Moc jsem si večer užila! Jediné co nebylo úplně super, bylo že během těch pár hodin co jsme byly u Rose nasněžilo 15cm sněhu a byla sněhová bouře, takže bylo těžké se dostat domu! Ale nakonec jsme to všechny zvládly!


DSC_0572DSC_0827 DSC_0694 (1) DSC_0627 (1) DSC_0738 (1) DSC_0794 DSC_0773DSC_0682 (1) DSC_0840 DSC_0801 (1) DSC_0776 (1) DSC_0685 DSC_0606 (1)DSC_0717DSC_0806 (1)DSC_0864 (1)DSC_0743DSC_0588 (1)DSC_0693 (1)DSC_0849 (1)DSC_0873 (1)  

Likes

Comments

Instagram@martinaze_