Copenhagen, Food and Coffee

Hey guys! It has been a few insanely crazy weeks! I started a company with Bee and Louise called Atelier Ours Abeille . What started off as a casual idea turned into something really cool- BUT it was very time demanding and hard to get everything in place! Then I had exams and had to study a lot... But on Friday I finished my last exam so hopefully I will have more time to take pictures. I was either at home studying or working OR I was sick. I hope that once spring comes everything will be better. Anyway, here are some photos from the Matcha Bar and Hija de Sanchez . My friend Nana was in Copenhagen, so I showed her around for a bit. I plan on taking more pictures again, and doing fun things- so hopefully I will have time to update the blog more often again!:) Have a lovely day guys!

Překlad:

Ahoj! Mám za sebou pár šílených týdnů. S Bee a Louise jsme založily firmu Atelier Ours Abeille. To, co začalo jako jen takový malý nápad, se nakonec ukázalo být něčím fakt velkým a super- ale zrealizovat to nebyla žádná sranda. Do toho ještě zkoušky, což znamenalo spoustu učení... Ale v pátek jsem se zkouškama skončila a doufám, že teď už budu mít na focení a blog konečně čas. Cítím, že s přicházejícím jarem už bude všechno jen lepší. Dnešní fotky jsou z Matcha Baru a z restaurace Hija de Sanchez. Moje kamarádka Nana přijela do Kodaně, kde jsem jí dělala průvodce . Teď už slibuji, že blog bude opět více aktivní a mě už potkáte jen s foťákem v ruce! :) Přeji všem krásný den.

Likes

Comments

Fashion, sponsored, Still Life

Valentine's day is coming up and it is time for gifts! It is usually quite hard finding something for guys- so I was super happy when I found BeWooden. They make absolutely beautiful wooden accessories for men. Check their website HE RE . They have a 10% discount going now, with the discount code "BW17". I think it is so cool to have something made from wood, I love all the designs- actually at this point I wish I was a guy and could wear all of it. Thankfully they also have products for girls! So make sure to check them out:) Also, the packaging is really nice- and as you can see above, it was also kinda a gift for my cats, they were super excited about it haha.

Překlad:

Valentýn se rychle blíží a tak je třeba zase myslet na nějaké ty dárky. Koupit něco pro kluky není žádná hračka, takže jsem měla velkou radost, když jsem objevila BeWooden, kteří dělají krásné dřevěné doplňky pro muže. Určitě se podívejte na jejich stránky , když zadáte kód "BW17", dostanete 10% slevu. A my, holky, nemusíme našim přítelům závidět, protože mají super dřevené kousky i pro nás! No a ty nádherný balení? Hlavně kočky z nich byly super nadšené, jak můžete vidět na fotkách, haha. 

Likes

Comments

Copenhagen

Yesterday I went to the Glyptotek with Bee to practice taking pictures. I have been trying to get more symmetrical pictures, and I am really happy with how it turned out. Did you know that the Glyptotek is open for free on Tuesdays? It is so nice that a museum does this, and it was really evident that so many people went there to walk around and relax in the little "botanical garden". There is also a restaurant at the museum, with really nice food! Hope you guys like the pictures :) Have a nice week!

Překlad:

Včera jsme šly s Bee do muzea Glyptotek trénovat focení. Snažila jsem se o větší symetričnost a s výsledkem jsem moc spokojená. Mimochodem, věděli jste, že vstup do tohohle skvělého muzea je každé úterý zadarmo? To mi přijde jako super nápad. V jejich "botanické zahradě" se dá jen tak v klidu relaxovat. V muzeu je taky restaurace s moc dobrým jídlem. Doufám, že se vám fotky budou líbit.:) Mějte se krásně! 

Likes

Comments

Home/ Decor

I got some pretty flowers today! I went to the vet with Bee because her kitty is a bit sick and needed antibiotics, and on the way home I stopped by at a flower shop and get my own bouquet tied. There has been a lot of building in our apartment the last few days, we changed a lot of furniture around and also went to IKEA, so I thought a nice bouquet of flowers would look nice in the interior. Have a lovely day guys!


 Dneska jsem si koupila krásné kytky. Šla jsem s Bee a jejím nemocným koťátkem k veterináři a cestou domů jsme se zastavily v květinářství, kde mi svázali kytici podle mých představ. Posledních pár dní jsme doma hodně přestavovali, koupili jsme nový nábytek a tak jsem si říkala, že čerstvé květiny to tu hezky doplní. Všem vám přeji krásný den!

Likes

Comments

Copenhagen


Yesterday Tad and I went to the Round Tower to take some pictures of the sunset. It was freezing and windy, but he was so nice and stayed there with me for nearly an hour and I got so much good stuff! What I love about Copenhagen is that it is really colourful! And when you look from above you see all the different rooftops, buildings, all the towers! I can't imagine a more beautiful view! I hope that it snows soon so I can get some more pictures with snow on the rooftops!:)

Překlad:

Včera jsme šli s Tadeášem do Round Tower, nafotit západ slunce. Mrzlo a foukal vítr, ale i tak tam se mnou vydržel skoro hodinu a já nafotila spoustu krásných fotek. To, co mám na Kodani hrozně moc ráda, je její barevnost. Když se na ní podíváte z výšky, vidíte všechny ty různé střechy, budovy a veže a já si si říkám, že si asi nedokážu představit krásnější výhled. Mohlo by brzy nasněžit, protože už si představuju, jak by tyhle fotky vypadaly, kdyby střechy byly pokryté bílým sněhem....:)

Likes

Comments

Instagram@martinaze_