Travels

Hey guys! I am finally home in the Czech Republic! I left Copenhagen on a morning flight at 10am and I arrived in Prague a bit after 11 and my dad picked me up. We drove to my home town Česke Budějovice in The South of the country. We actually live really close to the German and Austrian boarder. Right after my arrival I met the rest of my family at an Indian restaurant for lunch and then we went to get coffee at Cafe Datel and then went to a cash and carry to get some food because we are having friends over. Now I will relax, take a bath and go to sleep. Talk tomorrow :)

Blog using your mobile phone - One of the best blogging apps on the market - click here!

Likes

Comments

❆ When I was young, Christmas was the thing I looked forward to the whole year. I remember we had an insane amount of boxes filled with different decorations. But I always liked one thing- drying pealed oranges. So this year I decided I will give it a try again. The past years I came home right before Christmas. On the 20th or 22nd December, but now I have so much time, that I want to start this tradition again. I Also want to try it with pine cones! Yay I am so excited!

Jako malá holka jsem se na Vánoce těšila celý rok. Měli jsme doma neskutečný množství krabic s různýma dekoracema a světýlkama. Nejvíc mě ale bavila jedna věc- sušení pomerančů a tak jsem si řekla, že to letost zkusím znovu. V minulých letech jsem se domu vracela vždycky až těsně před Štedrým dnem, po 20. prosinci, letos ale budu doma už dlouho před a tak se chci zase vrátit k téhle krásné tradici. Taky mě napadlo vyzkoušet to se šiškama, nemůžu se dočkat!

❆ I have a plan to try and make fun Christmas-like snacks. I love the idea of marshmallow sticks. I have tried making them before, so it should work fine. I love everything Christmas themed, so I also want to try and make cupcakes and little cakes! My grandpa loves a Danish cake called "dream cake" so I want to try and make small bites out of it! Maybe put some decorations on time. And for the Christmas dinner I want to make a drink- maybe rosemary infused! I think that could be interesting.

Mám v plánu zkusit takové ty roztomilé vánoční sladkosti, jako marshmallows na tyčce, které jsem už jednou zkoušela. Taky by se mi líbily vánočně dekorované cupcaky a jiné malé dortíky. Můj děda miluje jeden dánský dort, "dream cake", takže bych ho zkusila udělat a třeba ho taky vánočně ozdobit. A k vánoční večeři chci zkušit udělat drink, možná něco s rozmarýnem.

❆ The best thing about giving presents? All the wrapping options. I want to do it a bit differently than last year. You can find my gift-wrapping from last year HERE . I am thinking more green! Maybe also black paper, but I will have to see what I can find. I Also really like the gingerbread on the gifts, it could be fun to write the names on gingerbread. But I will for sure share what I have decided later.

Nejlepší věc na dávání dárků? Jejich balení. Letos to chci dělat trošku jinak, než loni, možná víc do zelena, nebo s černým papírem. Moc se mi na dárcích líbí perníčky a mohlo by být hezké, kdyby na každém z nich bylo jméno.

❆ I am super excited to try gingerbread decorations. I never actually made gingerbread as an adult. Sure, when I was younger we baked, but not now. I think that making little houses from the gingerbread is a nice idea! Also the tree is so cool! i just don't know who will eat all of this hahaha. But I mean, Christmas is only once a year, so it is ok to indulge a bit!

Hrozně se těším na různé vyhrávky s perníčkama. Jako dospělá jsem je ještě nedělala, ale když jsem byla malá, moc mě to bavilo. Myslím si, že třeba perníčkové chaloupky jsou fajn nápad. A stromečky jsou taky super! Jen nevím, kdo to všechno sní, haha. Ale tak zase Vánoce jsou jednou za rok, tak proč pořádně nezhřešit.

Likes

Comments


Hey guys! Today marks my last day in Copenhagen- I am flying to the Czech Republic tomorrow and will stay there until the 29th of December. I am so excited to go home, but I really enjoyed December in Copenhagen! I am a Christmas freak, so I love it when the city is all lit up with Christmas lights. Also I love decorating my apartment for Christmas, which unfortunetely this year only extended to some christmas lights and candles. I didnt really see a point in getting a christmas tree for 10 days. But I did go to Bee's apartment and they had a cute little tree and their new kitten Bart. Tad and I had a Christmas shopping day, which was fun and got food at Bento right next to out apartment. I am looking forward to go home, where I still have time to go Christmas crazy haha! If you want to know more about my plans read HERE .

Překlad:

Ahoj všichni! Dneska je můj poslední den v Kodani- zítra letím domů do Česka, kde zůstanu až do 29. prosince. Hrozně moc se do ČR těším, ale předvánoční čas v Kodani jsem si taky moc užila. Jsem do Vánoc blázen a MILUJU, když jsou města osvětlená a vyzdobená. Taky mě baví zdobit byt v Kodani, letos to ale nemělo na těch 10 dní, co tu před Vánoci strávím, moc cenu, takže jsem se omezila jen na pár světýlek a svíček. Byla jsem ale doma u Bee, která měla roztomilý, malý stromeček a nové koťátko Barta. Dneska jsme byli s Tadeášem nakupovat dárky, jak jsem psala v předchozím článku a pak jsme zašli na jídlo do Benta, restaurace, kterou máme hned vede bytu. Fakt se moc a moc těším domů, kde budu zdobit a užívat Vánoce jako šílená. Jestli chcete vědět něco o mých plánech na doma, psala jsem o tom článek .


Amazing Christmas decorations in Copenhagen.

Delicious food at Bento! Tad and I go there quite often, they have an amazing lunch menu. More info HERE .

Naše dnešní jídlo v Bentu, kam chodíme docela často na super obědové menu.

Cute kitty and beautiful Christmas tree at Bee's

Roztomilý stromeček a koťátko u Bee

Dinner at Lo-Jo's Social! Loved the food and atmosphere :)

I had so much fun at the Batiste event!


Likes

Comments

He guys! I am very excited to do a giveaway for my readers in collaboration with the Body Shop! I will be giving away 10 customised Christmas hand Creams. Every year the Body Shop make new scents for Christmas, so it is a limited edition only. I am so happy to be working with this brand. I have been using the body shop products for as long as I remember. So when I had a lovely meeting Marianne, who is in charge of communications at the local office in Denmark, I was so excited when we agreed to give out a few of these creams. You can choose between three different scents and 4 different animals and your name will be printed on it. If you want to give it to someone as a gift, that is also possible :)

How it works:

1) Choose a scent: Spiced Apple, Frosted Berries or Vanilla Chai

2) Choose an animal: Panda, Flamingo, Tiger or Deer

3) Leave a comment below with your combination

On Sunday the 11th I will choose 10 lucky people who will win! Unfortunately this is only for my Danish Readers. I am really happy that so many people are reading my blog, so I wanted to do something fun for all my followers :) And these creams are great! They smell so nice and I think they are so cute with the funny animal and personalised name on it!


Likes

Comments


Hey guys! Tad and I are going to finish all the Christmas Shopping today. I finally finished writing my exam, so I have 2 days free before flying home for Christmas, so now I actually need to buy all the presents! I want to go to Zara Home, Magasin and Urban Outfitters today. So not too many places and I think we can manage. I kinda feel like eating out so I hope Tad and i can get some food as well. Also stay posted, because in the evening I will start my first Christmas Giveaway!:) Have a lovely day guys, I will keep you posted about the gifts :)

Ahoj všichni! Dneska jdeme s Tadeášem nakoupit poslední dárky. Konečně jsem dodělala zkoušku, takže mám 2 dny volny před návratem do Čech, kdy musím dokoupit vše, co ještě nemám. Dneska chci zajít do Zary Home, Magasin a Urban Outfiters, to bysme mohli zvládnout. Taky bych si s Tadeášem chtěla zajít někam na jídlo a prostě si udělat hezký den. A taky mám něco pro vás! Večer začnu první vánoční Giveaway. Mějte se zatím krásně a brzy vám dám vědět. :) 


Likes

Comments

Instagram@martinaze_