Wolność. Dla jednych to słowo oznacza wolność od szkoły, dla innych wolność to przerwanie cierpienia. Wolnym można być na wiele sposobów. Na przykład być wolnym człowiekiem lub od kogoś się uwolnić. Ja, trochę inaczej, uwolniłam się od CZEGOŚ, nie KOGOŚ.

Ponad 7 lat temu, w wieku bardzo młodym, w którym powinnam uczyć się tabliczki mnożenia, wpadłam w nałóg trudny do odstawienia. Papierosy. W dzisiejszych czasach papierosy to coś normalnego. A w latach 80-tych były nawet modne. Dzisiaj jak przejdziesz przez ulicę w Polsce, co druga osoba pali papierosy. Dużo się słyszy, ile to ludzi umiera na raka płuc ze względu właśnie na papierosy, więc dlaczego ludzie nadal je palą?

Papierosy to niestety nie jedyny nałóg w który popadają ludzie. Jest również alkohol lub inne używki. Lecz papierosy były moim nałogiem, lub może nadal nim są.
Jak to się zaczęło? Standardowo. Koleżanki chciały spróbować jak to jest zapalić papierosa. Ja się strasznie od tego broniłam, gdyż widziałam jak mój tata cierpiał gdy chciał rzucić palenie. Z czasem zaczęły one częściej popalać, oraz inni moi rówieśnicy. Nie chciałam zostać w tyle. I tak to się zaczęło. Pamiętam, że na początku nie zaciągałam się. Minęło jakieś pół roku, zanim pierwszy raz zaciągnęłam się papierosem. Na początku standardowo mocno kaszlałam. Z czasem dostawałam nikotynowego kicku. Byłam po prostu na haju. Nie paliłam codziennie, gdyż nie chciałam by rodzice się dowiedzieli. Bywało tak, że często paliłam w drodze do szkoły i w trakcie szkoły. Z czasem zaczęłam nawet lubić sam smak papierosa. Paliłam z nudów, do towarzystwa lub tak po prostu bo chciałam.

Bilderesultat for dym papierosowy

Papierosy nie były jedynym moim nałogiem. Był nim również snus. Snus jest wyrobem skandynawskim. Nikotyna w woreczku, wkłada się pod wargę. Było to praktyczne, gdyż nie musiało się nigdzie wychodzić by to wziąć. Człowiek nie śmierdział, a także można tego używać wszędzie, bez żadnego problemu. Niestety jest zakazany w całej Unii Europejskiej z wyjątkiem Szwecji, gdyż jest to ich tradycyjny wyrób oraz część kultury.

Często próbowałam mimo wszystko rzucić palenie, ale ze względu na towarzystwo nie udawało mi się to. Ostatni rok jak mieszkałam w Polsce, to moje palenie przeszło na nowy level. Paczka dziennie czasami była za mało. Lecz teraz gdy wróciłam do Norwegii i nadal nie chcę by moi rodzice o tym wiedzieli. Postanowiłam rozstać się oboma nałogami. Mimo, że kiedyś się śmiałam, że przestanę palić dopiero jak zajdę w ciążę. A jednak życie płata figle. Jak mi idzie?
16 dni bez papierosa
21 dni bez snusa

Chyba nie tak źle. Jak dla mnie, tak wygląda wolność i ją wręcz ubóstwiam.

-blueeyes

Zaprojektuj swój blog - wybierz jeden z mnóstwa gotowych szablonów na Nouw lub utwórz własny, metodą „wskaż i kliknij” - Kliknij tutaj

Likes

Comments

Hey there. It has been quite a time since I've write here. Sorry, I forgot about this blog. This is what happens when you have no motivation. What was I up to? Well, I moved back to Norway a while ago, and I am looking for job. Same boring thing, Nothing new. The only positive thing is that I am going to visit Poland again in a few. I haven't been there in two months! And I actually don't miss Poland at all! How is it possible? I was dying to move back to Poland for good, and now after a year I'm good. I think I might have grown up a bit. And some has not... Nevermind.

Well, I'll try to better at bloging. 

Sweet dreams. Or good morning. What ever you want.

​- Blueeyes 

Likes

Comments

​Hi again. I don't know what to write about. My life is so boring. This is going to change on Saturday. I am going on my first study classes! I am so exited! Can't wait.

 I wanted to tell you 10 things about me. I want you to know me better. Well, let's start. When I was 7 years old, I had heart surgery. I had two holes, which one of them has grown, but the other one had to be operated.

 I was 9 years old when I moved to Norway. This was wonderful jurney, but when I grew up, I knew that I miss Poland and will move back some day. After 10 years I did it. I moved back home.

 I have a younger sister. She's not like me. It's just one and a half years between us, but she's smaller, and she doesn't look like me at all.

 My parents divorced when I was 14. Last year my father met a new woman from Ukraine. I think she's amazing woman. I love her like my own mother.

 I love pizza and pasta! I could eat it all day long. But who wouldn't?

 I love books. Books are some family thing. From my father side, everyone loves all kinds of books. If there was a job, that I could read all books I want, I would take it immediately.

 I am something between pessimist and optimist. If the case is about me, I am pessimist, But if something relates to my friends and family, I am optimist.

 I am not a school girl. I would like to work instead of going to school.

 I speak 4 languages. Polish, Norwegian, English and Russian. Or.. I understand more Russian than I speak it, but it is the same with Spanish.

 And the last but not least - I don't like to go out to clubs and stuff. Yes, 19 year old hates clubs. Why? I don't know. This is how it is. 


Thanks for now, and I hope that next time I'll write about something more interesting than this.

​- Blueeyes

  • 22 Czytelników

Likes

Comments

Daemon will do anything to get Katy back.

Yesterday, I wrote that I would like to tell you a little about the latest book I've read. Origin. Origin is 4th book of Lux serie by Jennifer L. Armentrout, which is one of my favourites! What is Origin about? If we've read the third book of Lux serie - Opal - we would know that Katy has been kidnapped by Daedalus. This is where the story starts again. After Katy has been kidnapped, Daemon is trying to do anything just to save Katy. Daedalus is doing awful things to Katy, they want Daemon to heal Katy. If everything's going to as they planned, Daemon would heal also other people.

All Katy can do is survive.

What is it about this book that I like it so much? The emotions, love, pain. Everything. When I read this book, I can't think about anything other than this book. Daemon loves Katy so much. First he is trying to be badass, and he's trying not to show that he cares about Katy. But the truth is that he felt in love with her at first sight. He's showing that love in this book. He tells her how much he loves her. I think that we should copy him. We should tell our loved ones, how much we care and love them. Pain. There's also so much pain in this book.​ Especially Katy is going through so much. Daedalus is trying to hurt her as much as they can, not killing her.

Together, they can face anything.

I can't wait till I read the 5th book of this serie. I've already ordered it. In Poland Opposition will have it premiere by the end of this moth. I think this book will be amazing. Opposition will be the last book of this serie. I've also heard that this serie might be into a movie! How exciting! 


I hope you liked this post, and of course this book! Enjoy!

​- blueeyes

Likes

Comments

Hey guys! How's your day? Mine is borring! Absolutelly nothing to do! The weather is so horrible! It's so cold! The only positive thing I've done today, is feeding the swans and ducks! Since I live with my boyfriend, we don't eat so much bread. So, with this bread we had left we tried to feed this birds. It was so much of them! Unfortunately I couldn't take a picture of them. So sad.

I've also decided that I'll try to write in English only. I don't think, that there's so many polish people here on nouw. And the second reason why I'll write in English is because my English is so bad! Therefore I want to learn it better! I don't know what to tell you more. I've never been good at blogging.

Next time - that will probably be tomorrow, I'll tell you about the latest book I've read. And that's ORIGIN by Jennifer L. Armentrout. And I've got to tell you, that this book, and this serie is one of my favorite! You can read about this book HERE, if you already didn't read it.

Well, I think this might be everything for now. If there some readers out there in this world, that is actually reading my blog. Please, tell me what I should write about. I'm not so creative. Thanks for now!

-blueeyes

Likes

Comments


ENG:

Hi, my name is Sylwia. I am 19 years old and I am from Poland.  I've lived in Norway for 10 years, but I was to tired of this culture, and I decided to move back to Poland. One of the most important reason why I moved back is my boyfriend. We've been together for two years, and he's one of the most important people in my life. I also moved back because I wanted to study in my country. Well, I think this might be a little part of my story. I don't what my blog will be about yet. I will figure it out later. Bye for now :)


​POL: 

Hej, mam na imie Sylwia. Mam 19 lat i pochodze z Polski, aczkolwiej ostatnie 10 lat spedzilam w Norwegii. Bylam juz zmeczona ich kultura i zdecydowalam wrocic do Polski. Jeden z najwazniejszych powodow, dlaczego wrocilam do kraju jest moj chlopak, z ktorym jestem juz od ponad dwoch lat. Jest on jedna z najwazniejszych osob w moim zyciu. Wrocilam takze do kraju z powodu checi studiowania tutaj. To chyba jest mala czesc mojej historii. Jeszcze nie wiem o czym bedzie moj blog. Pozniej to rozgryze. Na razie, do zobaczenia :)

Likes

Comments