Hej ! jak to się dzieje, że nasza skóra jst nawilżona?

Opiszę tutaj w skrócie naturalne czynniki które wpływają na stan uwodnienia naszej skóry :)

Magazynem wody w obrębie skóry jest warstwa skóry właściwej. Przenika ona przez wyższe warstwy naskórka i na jej powierzchni- warstwie rogowej odparowywuje średnio 5g/ m2/ h.

Na jej poziom nawilżenia składają:

  • Równowaga między dyfuzją wody w skórze, a parowaniem

Na to składa się dużo czynników zewnętrznych np. niska temperatura otoczenia, która blokuje wydzielanie łoju i powoduję wiekszą uratę wody, stosowane środki powierzchniowo czynne, które niszczą płacz wodnolipidowy i również powoduje utratę wody.

  • Zdolność zatrzymywania wody przez warstę rogową- najbardziej powierzchnowną warstwą naskórka

Muszę jeszcze wspomnieć o keratynocytach, są to komórki naskórka, które migrują przez 5 warstw naskórka. Są one bogate w:
białko-keratynę, budującą włosy, skórę i paznokcie,
lipidy,
NMF- naturalny czynnik nawilżający, zawierający aminokwasy głównie serynę,
kwas pirolidowokarboksylowy, kwas piroglutaminowy PCA- pochodny aminokwasu glutaminowego,
mocznik,
mleczany- zatrzymują wodę w korneocytach,
składniki mineralne ( np. Cl-, Na+, Ca2+ ),
cukry- fruktoza, glukoza, które wraz z białkami tworzą obszary hydrofilowe, czyli mające zdolność do reakcji z cząsteczkami wodnolubnymi,

Taki pakiet produktów umożliwia zatrzymanie wody i w przypadku fizjologicznym odpowiedni stopień jej nawilżenia. W wędrówce warst naskórka, keratynocyty ulegają przemianie w komórki martwe- korneocyty, okresowo ulegają złuszczeniu co ok. 28 dni

Wygląd naszej skóry jest uwarunkowany w dużej mierze możliwościa zatrzymywania wody właśnie przez tą warstwę naskórka.

A więć, aby już mieć wpływ na stopień nawilżenia skóry można działać poprzez kosmetyki, bądź zabiegi. Które dobrze dobrane do naszej cery, zmniejszą parowanie i zatrzymywanie wody w warstwie rogowej.

W następnym poście opiszę stosowane substancje stosowane do zwiększenia poziomu nawilżenia skóry :)

Zaprojektuj swój blog - wybierz jeden z mnóstwa gotowych szablonów na Nouw lub utwórz własny, metodą „wskaż i kliknij” - Kliknij tutaj

Likes

Comments

Hej !

Chciałabym przybliżyć kierunek kosmetologia, konkretnie na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie. Kierunek jest na wydziale Farmaceutycznym z Oddziałem Analityki Medycznej, wiąże się to z mocniejszym naciskiem na przedmioty z zakresu botaniki, farmakognozji, czy chemii, ale oczywiście jest lżej niż na farmacji czy analityce medycznej. Realizowane przedmioty to podstawowe dziedziny medycyny, ale również przedmioty nauk przyrodniczych oraz ścisłych. Kierunek studiów przygotowuje do pracy w salonach kosmetologicznych, odnowy biologicznej, w przemyśle kosmetycznym- w dziale dystrybucji, produkcji, czy kontroli jakości, jak i również w laboratoriach. Można również współpracować z lekarzem dermatologiem oraz lekarzem medycyny estetycznej.

Czy polecam studia?

Tak, jestem bardzo zadowolona z kierunku oraz uczelni. Szukając uczelni kierowałam się jej rodzajem, chciałam studiować na medycznej. Myślę, że taka uczelnia może najwięcej zaoferować. Nauczanie jest na bardzo wysokim poziomie, dodatkowo uczelnia umożliwia nam pracę w różnych gałęziach kosmetologicznych, nie tylko pracę w salonach.

Jeśli macie jakieś pytania związane z tą uczelnia i kierunek piszcie ! :)

Likes

Comments