Header

Nu har jag nyss ätit kvällsmat samtidigt som jag satt med i ett onlinemöte med de andra coacherna. Orkade inte laga någon mat till kvällsmat så blev detta; två knäcke med kaviar på, ett skivat ägg, fem jordgubbar och en kopp te! Mumsigt blev det verkligen och enligt Lifesum är kvällsmaten värd 236 kalorier. Brukar inte räkna kalorier vanligtvis men ska göra det en period nu framöver så jag får bättre koll på allt jag äter.

Nu ska jag kolla på tv och slappa en stund innan jag kryper ner i sängen. Imorgon har jag sovmorgon och börjar skolan först klockan 13.30, smidigt haha!

Godnatt

Move your blog to Nouw - now you can import your old blog - click here!

  • 28 readers

Likes

Comments

Idag hade jag egentligen bara tänkt att gå ut och gå men när jag väl kom bort till Illern så kände jag för att springa istället. 4 km senare och rundan avklarad höll jag på att dö lite halvt, men jag gjorde det! Så himla skönt nu efteråt verkligen att jag fixade det. Kanske fungerar ännu bättre nästa springtur med rätt skor istället för promenadskorna haha. Och sportbh istället för vanlig, aj aj.. men men nu är det gjort och avklarat i alla fall!

Likes

Comments

Slutade ju jobba förut vid två men hade dumt nog glömt att ta fram köttfärsen som jag skulle använda och göra lunch av efter jobbet. Så under tiden den tinade satt jag och kollade på lite serier här hemma.

Sen lagade jag mat och övervägde en stund om jag skulle orka röra på mig idag haha, har typ sträckt en muskel i ryggen så har skitont. Men bestämde mig tillslut för att ge mig ut på en powerwalk i alla fall. Härligt var det minsann!

Likes

Comments

Godmorgon på er!

Ska kasta i mig frukosten lite snabbt nu innan jag ska iväg och jobba, här kommer veckans planer:


Måndag: Jobba 07.00-14.00
Tisdag: Skola 8.30-12.00
Onsdag: Skola 13.30-15.00
Torsdag: Skola 8.30-14.30
Fredag: Jobba 14.00-21.00
Lördag: Jobba 07.00-16.30
Söndag: LEDIG

  • 45 readers

Likes

Comments

Nu på eftermiddagen hjälpte Robin mig färdigt med högtalarna i bilen, det har verkligen dragit ut på tiden haha. Men nu är det fixat och klart!

Efter det hämtade jag upp Linn så tog vi våran vanliga söndagspromenad runt Illern, riktigt härligt idag trots baksmällan haha. Men solen sken och vädret var alldeles underbart!

Detta fick bli min kvällsmat idag, visste inte vad jag var sugen på riktigt och orkade inte fixa något särskilt heller så blev bara en smidig kvällsmat idag. Nu ska jag slappa framför tv:n resten av kvällen och lägga mig tidigt för att ladda upp för en ny vecka.

  • 46 readers

Likes

Comments

Jisses vilken kväll det blev igår! Vi var typ 20 personer som förfestade här hemma hos mig och hade superkul, sen gick vi ut och dansade på kvällen. Idag mår man helt klart som man förtjänar men det var det värt!

  • 69 readers

Likes

Comments

Oh yes! Fick A på inlämningen jag nämnde tidigare i veckan om hjärtsjukdomar! Det trodde jag verkligen inte för jag kände mig inte nöjd med den men det var ju toppen att det blev så haha.
Nu är det dags att sätta igång att sminka mig och välja kläder, ikväll är det party som gäller!

  • 68 readers

Likes

Comments

Tidsinställt inlägg

Igår beställde jag hem en tidig födelsedagspresent till mig själv. Det är ju ett tag kvar tills jag fyller år (17 april) men kunde inte låta bli plus att min väska jag har nu har börjat krångla i dragkedjan så behövde ändå en ny. Jag byter inte handväska särskilt ofta alls, den jag har nu tror jag att jag haft i 2,5 år ungefär om inte längre så det gjorde inget att denna nya var betydligt dyrare faktiskt. Det är jag värd!

Likes

Comments

Nu har jag äntligen krupit ner i sängen. Denna dagen har känts så lång även att den gått snabbt. Under eftermiddagen har jag städat hemma inför imorgon när det är party hos mig, tog äntligen tag i att byta ut mina julgardiner mot dom vita jag har resten av året haha. Snacka om att det dammade när jag drog bort julgardinerna!

Sen mötte jag upp Robin, hängde med när han klippte sig. Sen åkte vi hem till hans mamma och var där en stund, efter det mötte vi upp två killkompisar till Robin och käkade ute tillsammans. Efter pizzan åkte vi hem till Robin och drack kaffe och bara satt och babblade till grabbarna åkte hem. Nu har jag nyss duschat och krupit ner i sängen här hemma hos Robin. En bra start på helgen helt enkelt!

Godnatt

  • 77 readers

Likes

Comments


Better Blogging Nouw